Trwa ładowanie...
d1vq8tz
d1vq8tz

Podkarpackie/ W ramach RPO ogłoszono konkursy o wartości ponad 1,3 mld zł

19 konkursów na łączną kwotę ponad 1,3 mld zł ogłoszono już w województwie podkarpackim w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego na l. 2014-2020. "To oznacza, że jesteśmy w czołówce województw" - powiedział we wtorek marszałek woj. Władysław Ortyl.
Share
d1vq8tz

Podkarpacie w ramach RPO otrzyma ponad 2,1 mld euro. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ortyl zaznaczył, że do końca tego roku ogłoszonych zostanie jeszcze kilka naborów m.in. na bezpośrednie dotacje dla mikro-małych- i średnich przedsiębiorców oraz na powstanie w regionie tzw. małych Koperników (centrów nauki). W sumie wartość konkursów z RPO do końca br. ma wynieść ok. 1,8 mld zł.

Marszałek podkreślił, że ilość uruchomionych środków z RPO lokuję region w "czołówce tabeli". "Sądzę, że jesteśmy w pierwszej piątce województw, które uruchamiają swoje programy operacyjne. To ważne, bo chcemy wziąć udział w podziale Krajowej Rezerwy Wykonania (KRW) i do końca 2018 r. musimy rozliczyć (certyfikować) 436 mln euro" - dodał.

d1vq8tz

KRW to dodatkowe pieniądze, które zostaną podzielone wśród województw, które najlepiej realizują programy regionalne.

Zarząd woj. przyjął już harmonogram poszczególnych naborów na 2016 r.

Dyrektor departamentu zarządzania RPO w podkarpackim urzędzie marszałkowskim Adam Hamryszczak dodał, że w przyszłym roku wartość wszystkich konkursów wyniesie 2,6 mld zł. "Do tej sumy trzeba dodać nabory pozakonkursowe" - zaznaczył.

Wśród tych konkursów planowany jest m.in. zakup siedmiu elektrycznych pojazdów kolejowych o wartości ok. 130 mln euro.

d1vq8tz

Ortyl powiedział na konferencji, że beneficjenci, którzy chcą skorzystać ze środków unijnych narzekają m.in. na skomplikowaną procedurę. "Trudność w aplikowaniu o te środki jest większa niż w poprzedniej perspektywie. Wynika to z negatywnych doświadczeń w latach ubiegłych. Każdy chce odpowiednio zabezpieczać środki publiczne i ich wydawanie" - powiedział marszałek.

Wśród ogłoszonych już konkursów są m.in. dotyczące poprawy sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy, na rozwój edukacji przedszkolnej i powstania stref aktywności gospodarczej.

d1vq8tz

Podziel się opinią

Share
d1vq8tz
d1vq8tz