Trwa ładowanie...
d1m5tz6

Podkarpackie/ Włoskie konsorcjum wybuduje spalarnię odpadów w Rzeszowie

Włoskie konsorcjum firm Termomeccanica Ecologia (lider) i Astaldi będzie wykonawcą instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, która powstanie przy Elektrociepłowni Rzeszów. Zaproponowana przez firmy cena to prawie 285 mln zł.

Share
d1m5tz6

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK), do której należy rzeszowska elektrociepłownia, Iwona Paziak, jeśli do 21 grudnia nie będzie odwołań od wyników przetargu, wówczas podpisana zostanie umowa z konsorcjum.

Dodała, że w przetargu w sumie wpłynęły cztery oferty. Oprócz włoskich firm, oferty złożyło również konsorcjum firm Budimex i Steinmuller Babcock Environment z Niemiec z ceną prawie 311,5 mln zł; propozycja firmy Rafako opiewała na 325 mln zł. Najdroższą ofertę złożyło zaś konsorcjum firm Erbud i Integral Engineering und Umwelttechnik z Wiednia - ponad 515,7 mln zł.

Instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych z odzyskiem energii (ITPOE), która ma powstać przy rzeszowskiej elektrociepłowni docelowo ma przerabiać 180 tys. ton odpadów rocznie, będzie gotowa za ok. trzy lata. W pierwszej kolejności wybudowana zostanie jedna linia technologiczna o rocznej przepustowości 100 tys. ton odpadów.

d1m5tz6

Moc elektryczna projektowanej ITPOE z jedną linią technologiczną - przy założonej kaloryczności odpadów na poziomie 8,5 MJ/kg - wyniesie 7,87 MWe przy pracy w kondensacji (produkcja wyłącznie energii elektrycznej) i 4,84 MWe przy pracy w kogeneracji. Natomiast zakładana moc cieplna instalacji przy pracy w kogeneracji w warunkach nominalnych to 15,4 Mwt.

Proces termicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych będzie odbywał się w instalacji w oparciu o sprawdzoną i popartą wieloletnim doświadczeniem eksploatacyjnym technologię z zastosowaniem kotła rusztowego. Jak zapewniają władze Elektrociepłowni Rzeszów, instalacja będzie spełniała najwyższe kryteria w zakresie norm ochrony środowiska oraz najlepszej dostępnej techniki tzw. BAT (Best Available Techniques).

Instalacja będzie integralną częścią rzeszowskiej elektrociepłowni, dzięki temu, całość wyprodukowanego ciepła oraz energii elektrycznej z odpadów będzie przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej i systemu elektroenergetycznego.

Doradcą i inżynierem kontraktu do budowy instalacji jest konsorcjum Grontmij Polska z Poznania i Grontmij z Bremen. Wartość podpisanej na początku br. umowy to ponad 3,5 mln zł.

Przeciwko tej inwestycji protestuje grupa mieszkańców Rzeszowa, są oni zdania, że spalarnia będzie szkodziła środowisku i ludziom.

d1m5tz6

Podziel się opinią

Share
d1m5tz6
d1m5tz6