Podlaskie/ Pod koniec 2015 r. sieć szerokopasmowego internetu
Do października 2015 r. ma być gotowe blisko 1,9 tys. km sieci szerokopasmowego internetu w Podlaskiem - zapowiedział w Hajnówce (Podlaskie) minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. W Hajnówce uruchomiono pierwszy odcinek tej sieci w regionie.
Projekt utworzenia prawie 1,9 tys. km tzw. sieci szkieletowej szerokopasmowego internetu w Podlaskiem realizowany jest z unijnych środków z programu Rozwój Polski Wschodniej. Wartość projektu wynosi 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. (10,4 mln zł) to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, zaś pozostałe środki stanowi dotacja z budżetu państwa. Podobne projekty realizują cztery inne regiony, które korzystają z programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.
W środę w Hajnówce odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace przy projekcie w Podlaskiem; uruchomiono też gotową już część sieci między Hajnówką a Siemiatyczami, w sumie 69 km.
Jak mówił Trzaskowski, budowa sieci szerokopasmowego internetu to jeden z najważniejszych projektów ministerstwa. Chodzi o to, by dostęp do internetu miała jak największa liczba obywateli. Dodał, że ważne są też kompetencje użytkowników. Z danych, jakie przywołał minister wynika, że 20 proc. osób mających dostęp do sieci nie wie, jak z niej korzystać. Dlatego - jak mówił - będzie kładł nacisk na szkolenie ludzi zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.
Minister powiedział, że w porównaniu z innymi regionami w Podlaskiem jest najwięcej miejsc, gdzie nie ma dostępu do internetu. Dodał, że ten problem dotyczy blisko 40 proc. mieszkańców. Dlatego - jak zauważył - tam, gdzie nie opłaca się tworzyć tej sieci prywatnym firmom, potrzebna jest interwencja państwa.
Projekt we wszystkich pięciu województwach ma być gotowy do października 2015 r. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel poinformowała, że w sumie powstanie 20 tys. km sieci szerokopasmowego internetu. Dodała, że postęp prac w województwie podlaskim "napawa optymizmem", że uda się ten projekt zrealizować w całości. Przyznała, że początkowo przygotowania do inwestycji trwały długo, bo była "to bardzo skomplikowana procedura", jeśli chodzi m.in. o krajowe i unijne przepisy budowlane i zdobycie odpowiednich uprawnień czy przygotowanie studium wykonalności. Dodała, że równolegle ruszyły prace związane z budową sieci dostępowej oraz z tzw. ostatnią milą - doprowadzeniem internetu bezpośrednio do użytkowników.
W województwie podlaskim - jak zapewnił członek zarządu Jacek Piorunek - prace idą zgodnie z harmonogramem. Do końca tego roku zostanie odebranych blisko 93 proc. dokumentacji budowlanych. Ma być też gotowych ponad 1,1 tys. km sieci szerokopasmowej, czyli 63 proc. całości. Jedna inwestycja - między Hajnówką a Siemiatyczami - jest już ukończona.
Prace budowlane w regionie prowadzi pięciu wyłonionych w przetargu wykonawców. Rejon ten podzielono na osiem obszarów i prace w nich są zaawansowane w różnym stopniu.
Prowadzone są też przetargi. W przyszłym tygodniu zakończy się nabór ofert w przetargu na przyszłego operatora infrastruktury sieci. Trwają też przetargi na promocję projektu oraz przeprowadzenie szkoleń dla 1,4 tys. osób z regionu, wykluczonych cyfrowo.
W Podlaskiem ma powstać 1852 km sieci szerokopasmowego internetu, w tym 1713,1 km sieci szkieletowo-dystrybucyjnej i 131,7 km szkieletowej, 181 tzw. węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych. Sieć powstanie wzdłuż dróg powiatowych, wojewódzki i gminnych.