Trwa ładowanie...
d3fasra
d3fasra

Podlaskie/ Program bioasekuracji: 11 mln zł na odszkodowania za trzodę

11 mln zł z budżetu państwa trafiło na konta Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na odszkodowania dla tych rolników, którzy rezygnują z hodowli trzody i nie będą wdrażać programu bioasekuracji w związku z wirusem ASF - poinformował we wtorek PAP urząd.
Share
d3fasra

Ponad 270 podlaskich rolników zadeklarowało, że nie będą wdrażać obowiązującego od 29 kwietnia programu bioasekuracji, tzn. konkretnych zabezpieczeń w gospodarstwach, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Oznacza to rezygnację z hodowli trzody. Hodowane świnie będą ubite, hodowca dostanie za nie odszkodowanie.

Rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Pilcicka poinformowała we wtorek PAP, że rozpoczęło się szacowanie wartości zwierząt, które mają być ubite. Szacowaniem zajmują się powiatowi lekarze weterynarii i będzie to podstawa do wydawania decyzji w sprawie odszkodowań. Rolnicy niezadowoleni z wysokości odszkodowań, od tych decyzji mogą się odwoływać do sądów rejonowych.

"Odszkodowanie przysługuje rolnikom za zwierzęta poddane ubojowi albo za zwierzęta padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez organ Inspekcji Weterynaryjnej przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania" - poinformowała Pilcicka.

d3fasra

Zaznaczyła, że odszkodowanie będzie ustalane na podstawie wartości rynkowej zwierzęcia. Odbywa się to według określonych zasad z udziałem również rzeczoznawców z list rzeczoznawców ustalonych przez wójtów i burmistrzów. Przy szacowaniu odszkodowań brane są m.in. pod uwagę masa zwierzęcia, wiek, kondycja, wartość hodowlana i użytkowa. Ważne są też np. dokumenty, jakie mają rolnicy na temat zakupu tych zwierząt.

"W przypadku zwierzęcia poddanego ubojowi, którego mięso jest zdatne do spożycia przez ludzi, odszkodowanie pomniejsza się o kwoty uzyskane ze sprzedaży mięsa i ubocznych produktów zwierzęcych pozyskanych od tego zwierzęcia. Zatem za ubój z nakazu służb weterynaryjnych odszkodowanie będzie wypłacane ze środków skarbu państwa" - poinformowała Pilcicka. 11 mln zł na ten cel przekazało wojewodzie ministerstwo rolnictwa. Kwota jest określona w programie bioasekuracji.

Podlaskie to jedyny region w Polsce, gdzie dotychczas wystąpił wirus ASF. od lutego 2014 r. - gdy odnotowano pierwsze przypadki - potwierdzono go dotychczas u 111 dzików. Były też trzy ogniska tej choroby u świń.

Żeby zmniejszyć populację dzików w województwie - zarówno z powodu ryzyka przenoszenia ASF jak i poziomu szkód w uprawach - w części regionu trwa dodatkowy odstrzał tych zwierząt, który finansuje samorząd województwa. Rozpoczął się on 1 kwietnia i potrwa do końca czerwca; z ponad trzydziestoma kołami łowieckimi i nadleśnictwami podpisane zostały umowy na odstrzał w tym czasie w sumie pół tysiąca dzików. Jak podał Urząd Marszałkowski w Białymstoku powołując się na sprawozdania przygotowywane przez myśliwych, do wtorku w ramach umów odstrzelono 353 dziki.

d3fasra

Według wcześniejszych danych inspekcji weterynaryjnej w Białymstoku, od ponad 270 rolników, którzy nie przystępują do programu bioasekuracji, ma być wykupionych ponad 5,8 tys. sztuk świń. Inspekcja weterynaryjna ocenia, że w strefie objętej programem bioasekuracji jest ok. 1,8 tys. gospodarstw, w których rolnicy hodują ok. 35 tys. sztuk trzody.

Program bioasekuracji opracował Główny Lekarz Weterynarii. Ma on na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Program jest realizowany w czterech podlaskich powiatach: sejneńskim (w gminach Giby i Sejny z miastem Sejny), augustowskim (w gminach Lipsk i Płaska), białostockim (w gminach Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo) oraz sokólskim (w gminach Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo.

Rolnicy, którzy rezygnują z hodowli i nie będą jej mogli wznowić do końca 2018 r. będą się mogli ubiegać o rekompensaty. Wnioski można składać do 29 lipca do ARiMR.

d3fasra

Podziel się opinią

Share
d3fasra
d3fasra