Trwa ładowanie...

Podrabiane masło. 1,5 mln zł kary

Firma Masmal Dairy fałszowała masło tłuszczem roślinnym. Karę nałożoną za ten proceder przez UOKiK właśnie podtrzymał sąd.

Share
Podrabiane masło. 1,5 mln zł kary
Źródło: Shutterstock.com
d2xu0k6

Sprawa ciągnęła się cztery lata. Grudziądzkiej firmie zarzucano wypuszczenie na rynek produktów nie spełniających norm jakościowych koniecznych do uznania ich za masło.

Masło produkowane przez firmę miało nie mieć 80-90 proc. zawartości tłuszczu mlecznego. Taki wymóg stawia producentom prawo unijne. Tymczasem produkt Masmal Dairy był uzupełniany olejami pochodzenia roślinnego.

d2xu0k6

W tym roku sernik będzie rarytasem na świątecznym stole

Pod koniec 2013 r. sprawą zajął się UOKiK. Okazało się, że masło firmy zawierało aż 62 proc. tłuszczów roślinnych. Było to podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Masmal przyjął linię obrony, że próbki ich produktów były rzekomo pobierane niezgodnie z prawem oraz po upływie terminu przydatności do spożycia. Firma zaprezentowała też własne badania, które przedstawiały ją w lepszym świetle, ale UOKiK nie dał im wiary.

Sprawa zakończyła się w sądzie. I właśnie zapadł decydujący wyrok. Sąd apelacyjny przyznał rację UOKiK-owi i podtrzymał nałożoną na Masmal cztery lata temu karę. Łącznie jest to 1,5 mln zł.

Karę zapłaci firma Polmlek Grudziądz. Od 2014 r. jest ona właścicielem firmy Masmal Dairy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xu0k6

Podziel się opinią

Share
d2xu0k6
d2xu0k6