Trwa ładowanie...

Podwodny tunel za prywatne pieniądze

Świnoujście od lat zastanawia się nad wybudowaniem tunelu pod Świną. Teraz do realizacji jednego z większych wyzwań infrastrukturalnych w Polsce jest bliżej. Miasto chce by tunel powstał w ramach PPP - pisze "Puls Biznesu".

Podwodny tunel za prywatne pieniądzeŹródło: Jupiterimages
dh2lxmv
dh2lxmv

Świnoujście to co najmniej kilka wysp, z czego trzy zamieszkałe. Mieszkańcom przeszkadza, że na jednej mieszkają, na drugiej pracują, a na trzeciej załatwiają sprawy urzędowe. Przemieszczać muszą się zawalonymi promami. Dlatego miasto od lat marzy o budowie tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Dotąd brakowało jednak pieniędzy.

Jak twierdzi jednak "PB" są one dostępne u prywatnych inwestorów, a miasto zastanawia się nad tym czy nie sfinansować inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Świnoujście zamiast planowanych dotąd dwóch tuneli chce wybudować jeden. Dzięki temu projekt ma kosztować zamiast 1,2-1,5 mld zł tylko 800-900 mln zł.Około jednej czwartej sumy ma pochodzić z środków unijnych.

Resztę miałby wyłożyć prywatny inwestor a miasto i strona rządowa przez kilkadziesiąt lat spłacali by budowę płacąc ratę rzędu 30 mln zł. Część pieniędzy miałoby pochodzić z dotacji przyznawanej dziś na przeprawy promowe - po powstaniu tunelu nie byłyby one potrzebne. Kilka milionów złotych płaciłoby miasto pieniędzmi pozyskanymi z podatku od nieruchomości uzyskanego po wybudowaniu gazoportu. Szacuje się, że przyniesie to budżetowi Świnoujścia ok. 50 mln zł rocznie - podaje "Puls Biznesu".

Na razie nie ma jednak decyzji czy rząd na takie rozwiązanie się zgodzi. Jeśli doszłoby do porozumienia budowa tunelu mogłaby się rozpocząć w 2013-2014 roku.

Wirtualna Polska / Puls Biznesu

dh2lxmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh2lxmv