Trwa ładowanie...

Podwyżka płacy minimalnej. Świadczenia w górę

Podwyżki płacy minimalnej w ciągu najbliższych lat oznaczają, że wiele świadczeń pójdzie w górę. To oznacza, że decyzję rządu odczujemy wszyscy.

Share
Podwyżka płacy minimalnej. Świadczenia w górę
Źródło: East News, fot: TOMASZ RYTYCH/REPORTER
d1evois

Chodzi m.in. o świadczenie pielęgnacyjne, które jest waloryzowane co roku 1 stycznia i jest ściśle powiązane z wysokością płacy minimalnej – zauważa czwartkowy „Fakt”. Przyznawane jest ono z powodu rezygnacji z zatrudnienia na rzecz opieki nad osobą niepełnosprawną.

Świadczenie to jest podnoszone o procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Otrzymaną w ten sposób kwotę zaokrągla się do pełnych złotych w górę.

Np. dziś pensja minimalna to 2250 zł brutto, a od 1 stycznia 2020 r. ma ona wynosić 2600 zł brutto. To wzrost o 15,6 proc. – wylicza dziennik.

d1evois

Dziś świadczenie wynosi 1583 zł. 15,6 proc. z tej kwoty to 247 zł. Co oznacza, że od 2020 r. świadczenie to wyniesie 1830 zł.

Za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje dodatek wynoszący 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

Odprawa z tytuły zwolnienia grupowego może wynosić do 15-krotności minimalnego wynagrodzenia – czytamy w „Fakcie”.
Minimalna podstawa zasiłku chorobowego nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalnej pomniejszone o 13,71 proc.

Czytaj także: Płaca minimalna w górę. Dla klasy średniej to cios

d1evois

Wysokość miesięcznie świadczenia minimalnego ma też znaczenie dla osób pracujących na umowę zlecenie za stawkę godzinową. Zgodnie z rozporządzeniem stawka ta jest wyliczana przez podzielenie miesięcznej pensji minimalnej przez liczbę godzin pracy w konkretnym miesiącu.

Dla umowy zlecenia stawka godzina wynosiła w 2019 r. 14,70 zł. Po podniesieniu minimalnej pensji do 2600 zł stawka urośnie od ok. 17 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1evois

Podziel się opinią

Share
d1evois
d1evois