Trwa ładowanie...
d4ef6r8

Podwyżki dla emerytów. PiS w kampanii sporo obiecuje

W sobotę PiS przedstawiło program dla seniorów. Worek z prezentami się rozwiązał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Seniorzy mogą liczyć na zastrzyk gotówki
Seniorzy mogą liczyć na zastrzyk gotówki (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
d4ef6r8

Jeśli PiS wygra wybory, to w przyszłym roku podniesie emeryturę minimalną do 1200 zł brutto. Osoby otrzymujące to świadczenie dostaną na rękę 1015,34 zł zamiast obecnych 934,59 zł - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Na 2020 rok zapowiedziana jest też waloryzacja na podobnej zasadzie, co w tym roku, czyli kwotowo-procentowa. To znaczy, że emerytury co do zasady pójdą w górę o ogłoszony przez rząd wskaźnik, ale podwyżka nie będzie mogła być zarazem niższa, niż ustalona kwota (w tym roku było to 70 zł).

Seniorzy mogą również w przyszłym roku - tak jak to miało miejsce również w tym - liczyć na trzynastą emeryturę. Świadczenie ma wynieść 1200 zł, co na rękę da 969 zł - to podwyżka o 80 zł.

d4ef6r8

Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie "trzynastka" zostanie wypłacona. W tym roku dodatkowy zastrzyk gotówki popłynął do seniorów na wiosnę, w przyszłym może to nastąpić jesienią - pisze "Rz" i tłumaczy, że to dlatego, iż świadczenie ma być finansowane ze składek napływających do ZUS.

Czytaj też: 500 plus dla emerytów i osób niesamodzielnych. Wpłynęło już blisko 60 tys. wniosków

Będzie też czternasta emerytura, ale jeszcze nie w przyszłym roku, a dopiero w 2021. Jednak to świadczenie - w przeciwieństwie do "trzynastki", będzie przyznawane nie każdemu w tej samej wysokości. Całą kwotę dostaną ci, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby, które dostają więcej, otrzymają "czternastkę" pomniejszoną o kwotę, o którą przekraczają próg 2900 zł.

d4ef6r8

Czytaj też: 13. emerytura. Jarosław Kaczyński zdradził, czy będzie wypłacana w kolejnych latach

Co za tym idzie ci, którzy mają więcej niż 4100 brutto, nie dostaną czternastej emerytury wcale. Ponieważ takich osób jest jednak mało, szacuje się, że w jakiejś formie "czternastka" trafi do 90-95 proc. świadczeniobiorców ZUS i KRUS.

Czytaj też: Policzyliśmy. PiS obiecał wydać 25 mld zł na dwie "trzynastki" dla emerytów w 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ef6r8

Podziel się opinią

Share

d4ef6r8

d4ef6r8
d4ef6r8