Trwa ładowanie...

Podwyżki tylko dla wojska i policji. Pozostałe służby mundurowe szykują protest

Związkowcy Straży Granicznej, Służby Więziennej i straży pożarnej nie zgadzają się z zapowiedzią podwyżek pensji tylko dla żołnierzy i policjantów

Podwyżki tylko dla wojska i policji. Pozostałe służby mundurowe szykują protest
d3lijdt
d3lijdt

Komitet protestacyjny 19 grudnia powołała Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Zrzesza ona związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, a także funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa. Była to reakcja na expose premiera Donalda Tuska, który 18 listopada zapowiedział podwyżki uposażeń dla żołnierzy i policjantów - po ok. 300 zł brutto, od lipca 2012 roku.

"W środę odbędzie się kolejne spotkanie komitetu, na którym zostaną podjęte decyzje dotyczące czynnych działań protestacyjnych" - powiedział we wtorek PAP przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl. Nie wykluczył, że podczas tego spotkania zapadnie decyzja o rozpoczęciu tzw. strajku włoskiego. Polega on na tym, że funkcjonariusze pracują powoli, drobiazgowo przestrzegając wszystkich procedur.

"Ciężka służba staje się nieatrakcyjna"

Szef Sekcji Krajowej Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" Robert Osmycki zwrócił uwagę na fakt, że rośnie liczba funkcjonariuszy, którzy m.in. ze względu na brak podwyżek chcą odejść ze służby. "Ciężka służba staje się nieatrakcyjna. Strażak przez pierwsze trzy lata służby zarabia średnio 1,7-1,8 tys. złotych brutto" - powiedział.

Związkowcy uważają, że przyznanie podwyżki policjantom, jako jedynej ze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, jest nieodpowiedzialne i ma na celu skłócenie służb. Jak podkreślają większość funkcjonariuszy nie dostała podwyżek od trzech lat.

d3lijdt

W związku z tym 13 grudnia NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej ogłosił pogotowie strajkowe. Gotowość do podjęcia akcji protestacyjnej ogłosił związek zawodowy strażaków, a także związkowcy ze Służby Więziennej oraz Izby Celnej. Działania protestacyjne - na znak solidarności - poparł NSZZ Policjantów. Oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji.

Tymczasem w MSW rozpoczęła się analiza budżetów Straży Granicznej i straży pożarnej na 2012 rok dotycząca ewentualnej podwyżki płac. Na połowę stycznia szef resortu Jacek Cichocki zaprosił stronę związkową na rozmowy w tej sprawie.

12 grudnia Cichocki poinformował, że MSW podczas analizy budżetów podległych mu służb spróbuje poszukać ewentualnej podwyżki dla pograniczników i strażaków. "Być może uda nam się coś wypracować bez konieczności zwiększenia deficytu budżetu na rok 2012. Budżet jest bardzo trudny i musi być bardzo oszczędny. Dlatego tych pieniędzy w budżecie na nowy rok nie było na podwyżki dla wszystkich służb" - mówił wówczas Cichocki.
Na podwyżki dla policjantów w 2012 roku w projekcie budżetu zarezerwowano ponad 200 mln zł

20 grudnia sejmowa komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych odrzuciła poprawkę zgłoszoną przez Solidarną Polskę, która zakładała zwiększenie tej rezerwy o 100 mln zł i przyznanie podwyżki wszystkim funkcjonariuszom służb podległych MSW.

d3lijdt

Wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki przyznał wówczas, że kierownictwo MSW chciałoby, aby podwyżki objęły wszystkich funkcjonariuszy, a nie tylko policjantów. "Gdyby wszystkim przyznać po około 300 zł, to wówczas potrzebowalibyśmy dodatkowo prawie 98 mln zł. Problemem jest znalezienie tych pieniędzy w budżecie" - mówił.

Budżet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na 2012 rok ma wynieść 17,6 mld zł. Najwięcej, bo 9,8 mld zł, resort ma przeznaczyć na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową.

d3lijdt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lijdt