Trwa ładowanie...
d2y0b4m

Podwyżki w Poznaniu. Woda, ścieki, podatek od nieruchomości

Poznaniaków od nowego roku czekają podwyżki. W górę pójdą ceny wody i ścieków, podatek od nieruchomości. Tylko podatek od środków transportu nie uderzy nas tak boleśnie po kieszeni.

Share
d2y0b4m

Rada Miasta zajęła się stawkami na 2012 r. Podatek od nieruchomości będzie wyższy o 4,2 proc. (a więc wywindowany został maksymalnie). Za mkw. powierzchni mieszkalnej zapłacimy 70 gr, a za taką samą powierzchnię przeznaczoną na działalność gospodarczą - 10,24 zł.

Z kolei za mkw. gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej - 84 gr. Na preferencyjną stawkę nie mogą już liczyć właściciele budynków gospodarczych wykorzystywanych na własne potrzeby.

Od stycznia więcej też zapłacimy za wodę i ścieki. Metr sześcienny wody będzie kosztował gospodarstwo domowe i przemysł 3,95 zł (plus 8 proc. VAT). Cena ścieków natomiast zostanie zróżnicowana, w zależności od tego, do której zlewni są odprowadzane nieczystości. I wyniesie ona od 4,90 do 5,39 zł (plus 8 proc. VAT).

d2y0b4m

Uchwały w sprawie podwyżek cen wody i ścieków radni nie przyjęli. Za była większość radnych PO. Pozostali wstrzymali się od głosu lub głosowali przeciw. - Ale i tak wejdzie w życie - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Dlaczego? To wynika z ustawy. Jeżeli wcześniej rada zgodziła się na plan inwestycyjny Aquanetu, to musiałaby zapewnić spółce pieniądze z podwyżek, gdyby miało ich nie być.

Dobrą wiadomość mamy natomiast dla właścicieli pojazdów. Postanowiono zachować preferencyjne stawki dla pojazdów spełniających normy EURO 4 i EURO 5. Poza tym na niezmienionym (w stosunku do 2011 r.) poziomie pozostanie opodatkowanie aut ciężarowych, ciągników siodłowych i przyczep (równych lub wyższych niż 12 ton).

d2y0b4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y0b4m
d2y0b4m