Trwa ładowanie...

Pogoda opóźnia remont pasa startowego na Okęciu

Remont generalny dłuższej drogi startowej na warszawskim Lotnisku Chopina rozpocznie się 22 kwietnia br., a nie 2 kwietnia jak wcześniej planowano - poinformował PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski. Jak poinformował, powodem opóźnienia jest zła pogoda.

Share
Pogoda opóźnia remont pasa startowego na Okęciu
Źródło: Jupiterimages
d3gv5pj

Remont dłuższej drogi startowej o długości ok. 3700 metrów się zakończyć we wrześniu tego roku. W tym czasie wszystkie starty i lądowania samolotów odbywać się będą na drugiej, krótszej drodze o długości 2800 metrów. Oznacza to, że ścieżki podejścia do lądowania oraz korytarze startowe przebiegać będą nad Ursynowem oraz Ursusem. Remont obejmie zmianę nawierzchni progów drogi z betonowej na asfaltobetonową.

Na całej długości wymieniona będzie też tzw. warstwa ścieralna i częściowo warstwa wiążąca, podniesiona zostanie nośność nawierzchni i zwiększony tzw. spadek poprzeczny drogi startowej (chodzi o jej pochylenie) do 1 proc., co ma poprawić odpływ wody. Równolegle z remontem drogi startowej wykonane zostaną również remonty dróg kołowania (to dojazdy do pasa startowego, hangarów lub terminali) Alfa, Romeo, Oscar i Sierra.

Jak tłumaczą władze stołecznego portu, remont jest konieczny, bo ostatni, poważniejszy, przeprowadzony był prawie 30 lat temu.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln osób. Od początku 2013 r. lotniska obsłużyło 1,31 mln pasażerów.

d3gv5pj

Podziel się opinią

Share
d3gv5pj
d3gv5pj