Trwa ładowanie...
d3eupnj

Pokrycie krótkoterminowych zobowiązań kluczową miarą dla rezerw FX - Zajdel-Kurowska z NBP

02.04. Warszawa (PAP) - Z punktu widzenia NBP najważniejszą miarą adekwatności rezerw walutowych jest kwestia pokrycia krótkoterminowych zobowiązań. W ocenie NBP wysoki poziom...

d3eupnj

02.04. Warszawa (PAP) - Z punktu widzenia NBP najważniejszą miarą adekwatności rezerw walutowych jest kwestia pokrycia krótkoterminowych zobowiązań. W ocenie NBP wysoki poziom rezerw gwarantuje bezpieczeństwo - oceniła w środę Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

"Nie ma czegoś takiego, jak optymalny poziom nominalny rezerw. Z naszego punktu widzenia najważniejszą miarą jest kwestia pokrycia krótkoterminowych zobowiązań" - powiedziała Zajdel-Kurowska dziennikarzom, komentując raport NIK.

"Mamy optymalny poziom rezerw, ale należy brać pod uwagę, że wszystkie wskaźniki adekwatności są dynamiczne, a nie statyczne" - dodała.

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła zarządzanie przez NBP rezerwami walutowymi w latach 2009-2013 i uważa, że obecnie bank centralny powinien stabilizować ich poziom, aby minimalizować niekorzystny wpływ nadpłynności sektora bankowego na politykę pieniężną.

d3eupnj

"Wysoki poziom rezerw gwarantuje bezpieczeństwo i to jest główny powód ich akumulacji. Kolejnym celem jest płynność, jeżeli konieczne byłoby ich użycie. Trzeci element, który jest priorytetem, to ich dochodowość" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

"Im wyższy poziom rezerw tym wyższa nadpłynność i tu złotym środkiem powinno być to, aby koszty bilansowały się z przychodami" - dodała.

NIK skierowała do prezesa NBP wniosek pokontrolny o rozważenie uelastycznienia polityki lokowania złota dewizowego w instytucjach finansowych o najwyższym poziomie wiarygodności

"Elementem, który od jakiegoś czasu analizujemy, jest kwestia aktywniejszego inwestowania na rynku złota" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

"Cieszymy się z pozytywnej opinii NIK" - podsumowała.(PAP)

jba/ fdu/ jtt/

d3eupnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eupnj