Trwa ładowanie...
30-06-2011 18:21

Pół roku ekonomicznego thrillera Hitchcocka

Dzisiejsza sesja kończyła pierwsze półrocze 2011 roku. Półrocze podczas którego mieliśmy więcej zaskakujących wydarzeń niż ktokolwiek mógł wcześniej przypuszczać. Teraz wszyscy przeżywają grecki plan oszczędności, ale przecież styczeń zaczęliśmy od śnieżyc w Stanach, które uderzyły w tamtejszy rynek pracy, później mieliśmy rewolucje w północnej Afryce i związane z nią gigantyczne wzrosty cen surowców, a kiedy wydawało się że już wszystko co najgorsze za nami przyszło trzęsienie ziemi w Japonii.

Pół roku ekonomicznego thrillera HitchcockaŹródło: A-Z Finanse
d2x3zuw
d2x3zuw

Drugi kwartał także nie szczędził niespodzianek, bo po pojawiły się pierwsze kłopoty z Grecją, a kiedy rozpoczęła ona negocjacje z MFW i UE aresztowano szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Gdzieś w międzyczasie technicznie zbankrutowały Stany Zjednoczone, bo osiągnęły swój pułap zadłużenia, a jedna agencje raitingowa obniżyła perspektywę wiarygodności USA. Zatem dokładnie jak w filmach Hitchcocka, który mówił, że ”dobry film to taki który zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie”. Ekonomiczny thriller rozgrywał się na naszych oczach.

Czwartkowa sesja była istnym zwieńczeniem wszystkich poprzednich wydarzeń. W Grecji przegłosowano pakiet oszczędności i przynajmniej na chwilę rynki mogą odetchnąć od greckiej tragedii. Już pojawiają się głosy, że w weekend cześć banków niemieckich podobnie jak francuskich zgodzi się na restrukturyzację długu, a pozostała część zostanie spłacona w uzgodniony sposób na możliwych warunkach.

Poza pozytywnym sygnałem z Grecji wzrosty wspierały także dane makroekonomiczne. Szacunki inflacji ze strefie euro w czerwcu okazały się niższe o 0,1 proc. niż prognozowano i wzrost cen sięgnął 2,7 proc. Odrobinę większe niż oczekiwano były tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w USA, których liczba sięgnęła 428 tysięcy, ale zdecydowanie istotniejsza była informacja o indeksie Chicago PMI, który wyraźnie przebił prognozy i wzrósł do 61,1 pkt. Taka poprawa sugeruje dobre jutrzejsze dane ISM opisujące produkcję, więc nic dziwnego, że zachodnie rynki kończyły dzień na porządnych plusach. Dodając do tego klasyczne „window dressing” mieliśmy mix, który wręcz zmuszał do kupna akcji. Tak dobre nastroje powinny utrzymać się przynajmniej do końca tygodnia, więc jutrzejszy handel w Europie też ma duże szanse zakończyć się na plusach.

Gdy cała Europa rosła WIG20 był najsłabszym indeksem i zakończył dzień symbolicznym spadkiem. Swoją słabość zawdzięczał głównie spółkom energetycznym, TP SA i PZU, które przy swojej wadze neutralizowały zbliżający się do rekordów kurs KGHM. Spadki na akurat tych walorach można powiązać z wychodzeniem graczy z defensywnych spółek oraz likwidacją pozycji po potwierdzeniu wysokości dywidendy (PZU). Większy obrót pokazał, że wróciło zainteresowanie rynkiem, więc jutrzejsze dobre nastroje na świecie znajdą także odzwierciedlenie we wzrostach WIG20, który powinien oddalić się od bariery 2800 pkt.

Paweł Cymcyk
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
A-Z Finanse

d2x3zuw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3zuw