Trwa ładowanie...

Polacy chcą wyższych mandatów. Większość z nas uważa, że tak będzie bezpieczniej

Aż 69,1 proc. badanych uważa, że wysokie mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach, a kierowcy będą jeździli wolniej. Najbardziej przekonane do nowych rozwiązań są osoby powyżej 60. roku życia i starsze.

69 proc. z nas twierdzi, że wyższe mandaty wpływają na bezpieczeństwo na drogach 69 proc. z nas twierdzi, że wyższe mandaty wpływają na bezpieczeństwo na drogach Źródło: Policja
d2zgypp
d2zgypp

Nowe, wyższe stawki mandatów weszły w życie wraz z początkiem roku. Pierwsi kierowcy zostali ukarani rekordowymi mandatami w sylwestrową noc, a już teraz pojawiają się sondaże, w których Polacy wskazują, że decyzja o nowych stawkach była uzasadniona.

Według sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" aż 69,1 proc. osób uważa, że wysokie mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach, a kierowcy będą jeździli wolniej.

Jak czytamy, więcej niż co piąty badanych twierdzi, że surowsze kary zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo. 46,5 proc. wskazało z kolei, że "raczej" wpłyną na poprawę, natomiast co czwarty ankietowany jest zdania, że zmiany nic nie dadzą.

Nowe rekordowe mandaty. Kierowca audi pędził 241 km/h, teraz zapłaci 2,5 tys. zł

Im starsi, tym bardziej przekonani

Co ciekawe, zdecydowanie najbardziej przekonane do nowych taryf są osoby powyżej sześćdziesiątki. Jednocześnie trzy czwarte młodych (w wieku 18–29 lat) jest zdania, że kierowcy będą jeździli teraz wolniej. Najmniej przekonane są osoby w wieku od 30 do 39 lat. Ponad połowa z nich kwestionuje skuteczność wysokich mandatów.

d2zgypp

Jak przypomina dziennik, to właśnie kierowcy z tej ostatniej grupy są najczęściej karani przez policję.

W ciągu ostatniego roku doszło do 22613 wypadków drogowych, w których zginęło 2212 osób, a 26199 osób zostało rannych - mówił kilka dni temu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Bat na kierowców

Od pierwszego stycznia zmieniły się stawki mandatów za wykroczenia drogowe. Kierowcy łamiący przepisy muszą się liczyć ze znacznie wyższymi karami finansowymi.

Nowe regulacje podwyższają m.in. maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększają wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym.

d2zgypp

Wraz ze wzrostem kar wprowadzono mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zgypp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zgypp