Trwa ładowanie...
d1qti1x
konto internetowe

Polacy coraz chętniej korzystają z bankowych rachunków internetowych

Rachunki osobiste prowadzone przez internet zyskują sobie wśród Polaków coraz większą grupę zwolenników. Ich kluczową zaletą jest to, iż bez wychodzenia z domu i przez całą dobę możemy zlecić większość dyspozycji bankowych. Są one także dużo tańsze niż tradycyjne konta.
Share
Polacy coraz chętniej korzystają z bankowych rachunków internetowych
Źródło: Thinkstockphotos
d1qti1x

Jeszcze parę lat temu jedynie znikoma liczba osób decydowała się na prowadzenie rozliczeń bankowych przez internet. W 2012 r., według danych Związku Banków Polskich, już prawie 21 milionów Polaków miało założone konta internetowe. Aktywnie korzystających z tych kont było oczywiście znacznie mniej, ale statystycznie jednak sporo, bo aż 11 milionów. Klienci ci przekonali się, iż korzystanie z bankowości on-line to najprostszy sposób na spore oszczędności.

Prowadzenie konta bez prowizji

Zazwyczaj w tabelach opłat i prowizji bankowych figurują pewne opłaty za prowadzenie konta internetowego. Opłat tych jednak z łatwością można uniknąć, deklarując odpowiednią sumę wpływów na rachunek, np. z tytułu wynagrodzenia za pracę lub emerytury. W niektórych bankach wymagana jest także określona liczba transakcji dokonanych kartą. Natomiast miesięczny koszt użytkowana karty to przeciętnie 3-4 zł.

d1qti1x

Bezpłatne są zarówno wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku, jak i przelewy. Dla przykładu, w przypadku konta w Eurobanku przelew do innego banku wykonany w placówce kosztuje 7 zł. Jednak ten sam przelew, ale wykonany przez internet, będzie już całkowicie bezpłatny. Według opinii klientów Eurobanku, to jedna z największych zalet rachunku internetowego – zwłaszcza dla osób, które wykonują dużo tego typu płatności.

Wygoda i bezpieczeństwo

Dotychczas wśród klientów banków pokutował mit, iż dostęp do kont internetowych jest słabo zabezpieczony. Nic bardziej mylnego! Szereg zabezpieczeń typu: hasło statyczne i maskowane, lista haseł jednorazowych, hasło SMS, token oparty o czas, podpis elektroniczny, SMS z opisem transakcji, token Challenge-Response skutecznie niwelują ryzyko niepowołanego dostępu do konta praktycznie do zera.

Posiadanie konta internetowego wiąże się także z szeregiem praktycznych profitów. Mogą to być przykładowo:
- znacznie lepsza kontrola wydatków dzięki łatwej i szybkiej identyfikacji historii rachunku,
- ustawianie zleceń stałych według własnych potrzeb,
- nieco lepsze oprocentowanie niż na tradycyjnym rachunku,
- znacznie łatwiejsze korzystanie z usług i zakupu produktów (np. w sklepach internetowych).

d1qti1x

Jak przekonuje Wojciech Mikołajczyk, ekspert Euro banku ds. bankowości elektronicznej, bankowość internetowa to dobre rozwiązanie dla każdego, kto nie ma czasu stać w kolejkach w placówkach bankowych, w tygodniu nie udaje mu się dotrzeć do placówki przed zamknięciem. To też dobre rozwiązanie dla oszczędnych. Często korzystniejsze oprocentowanie i niższe koszty prowadzenia konta elektronicznego są decydujące przy wyborze takiego rachunku. Co istotne dla wielu Polaków okresowo mieszkających poza krajem, możliwe jest prowadzenie konta on-line z zagranicy – przy korzystaniu z bankowości internetowej Euro banku miejsce złożenia dyspozycji nie ma znaczenia. Wystarczy tylko pewny dostęp do internetu.

Materiał powstał na podstawie danych z instytucji finansowych.

d1qti1x

Podziel się opinią

Share
d1qti1x
d1qti1x