Polacy coraz rzadziej chodzą na L4. Zaskakujące dane ZUS
W 2021 r. chorowaliśmy znacznie rzadziej w porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami mimo pandemii Covid-19. To dobre wieści dla pracodawców – pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest z kolei rosnąca liczba zwolnień wystawionych ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym.
Jak czytamy w gazecie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że w czerwcu zostało wystawione 100-milionowe cyfrowe zwolnienie lekarskie w Polsce. Działający od 2018 r. system e-zwolnień rzeczywiście może być dla ZUS powodem do dumy, bo wraz z nim wprowadził szereg innych rozwiązań cyfrowych, tworząc z tej instytucji pierwszy polski e-urząd.
Problemy psychiczne powodem zwolnienia
"Polska jest jednym z niewielu krajów UE, które wprowadziły bardzo trudną reformę i wyparły papierowe zwolnienia lekarskie. Z naszego doświadczenia korzystają inne kraje UE" – wskazuje, cytowana przez "Rz", prezes ZUS Gertruda Uścińska.
"To, co Zakład może uważać za sukces, zupełnie inaczej wygląda z perspektywy rynku pracy. Według danych zebranych przez tę instytucję, w 2021 r. lekarze wystawili osobom ubezpieczonym 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z powodu choroby. Łączna liczba dni absencji w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 mln osób, czyli około 45 proc. liczby osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia" - podano.
Dalsza cześć artykułu pod materiałem wideo
Zwolnienia lekarskie. "Przeżyliśmy historyczny szok"
Dodano, w przypadku mężczyzn było to 33,5 dnia, a w przypadku kobiet – 39,5 dnia.
"W porównaniu z 2020 r., a więc pierwszym, w którym znaczący wpływ na liczbę zwolnień lekarskich miała pandemia Covid-19, 2021 r. wypada znacznie lepiej. W porównaniu z 2020 r. zmniejszyła się zarówno absencja liczona w dniach (o 14,4 mln dni), jak i liczba zaświadczeń – o 3,7 mln, pomimo że w 2021 r. liczba zakażonych Covid-19 była wyraźnie wyższa" - wskazano.
Jak zaznacza gazeta, bardzo niepokojącym zjawiskiem jest z kolei rosnąca liczba zwolnień wystawionych ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym, które wyniosły 10,5 proc. ogółu, podczas gdy jeszcze w 2012 r. stanowiły jedynie 6,8 proc., a przed pandemią było to 8,5 proc.
Z nieobecności w pracy z powodu choroby najczęściej korzystają mieszkańcy woj. mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego a najrzadziej opolskiego, podlaskiego i lubuskiego.
Wypłata zasiłku chorobowego na nowych zasadach
Długoterminowe zwolnienia lekarskie są zmorą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego resort Marleny Maląg i Zakład Ubezpieczeń Społecznych planują gruntowną przebudowę systemu ubezpieczeń.
Złoży się na to między innymi zmiana sposobu waloryzacji świadczeń dla seniorów z tzw. starego portfela emerytalnego (którzy sporą część świadczenia wypracowali przed reformą w 1999 roku), bezgotówkowa wypłata emerytur po 1 stycznia 2022 roku oraz zmiana zasad wypłacania ubezpieczenia chorobowego.
Obowiązujące od stycznia nowe przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego (świadczenie wypłacane pracownikowi w czasie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą) mają zapobiegać sytuacji, w której pracownik, biorąc zwolnienia na różne schorzenia, mógł znacząco wydłużyć sobie okres wypłaty zasiłku chorobowego (obecnie jest to 80 proc. wynagrodzenia) ponad obowiązujący w roku limit 182 dni.
Jeżeli następujące po sobie niezdolności do pracy są spowodowane tą samą chorobą, okres zasiłkowy podlega zsumowaniu. Natomiast w sytuacji różnych jednostek chorobowych, pomiędzy którymi wystąpi choćby jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo. Tym samym nowa niezdolność do pracy skutkuje uzyskaniem przez ubezpieczonego kolejnego okresu zasiłkowego wynoszącego 182 dni.