Polacy kupują telewizory, samochody i wycieczki

Giełdy lecą na łeb na szyje, banki
zaostrzają kryteria przyznawania kredytów, firmy mówią o
zwolnieniach. Ale Polacy zachowują się, jakby kryzys ich nie
dotyczył. Kupują telewizory, samochody i rezerwują zagraniczne
wycieczki na sylwestra - pisze "Metro".

Polacy kupują telewizory, samochody i wycieczki
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W połowie października na czołówkach większości gazet na świecie można było zobaczyć jedno słowo: kryzys. Nie bez powodu. Pod koniec miesiąca frank szwajcarski, w którym ponad pół miliona Polaków ma kredyty, przekroczył psychologiczną barierę 3 zł. Panika i spadki na giełdzie sprawiły, że z funduszy emerytalnych od początku tego roku wyparowało ponad 24 mld zł.

Ekonomiści szacują, że nasze oszczędności skurczyły się o połowę, co spowoduje, że możemy dostać mniejsze emerytury. Krach dotknął też tych, którzy chcieli kupić mieszkanie. Z dnia na dzień wiele banków przestało udzielać kredytów walutowych na 100% wartości nieruchomości, żądając nawet 40% wkładu własnego. Banki podniosły też swoje marże. Ale im głośniej mówiono o kryzysie, tym więcej Polaków ruszało na zakupy - zauważa gazeta.

Wszystkie salony samochodowe w październiku sprzedały blisko 30 tys. nowych aut. To o 13% więcej niż rok temu. Należący do Polskiej Grupy Dealerów (sprzedają auta pięciu marek: Fiata, Forda, Mitsubishi, Nissana i Suzuki) znaleźli chętnych na 969 samochodów. Wzrost ich sprzedaży wyniósł aż 60% w porównaniu z październikiem 2007 r. i 34% w porównaniu z wrześniem bieżącego roku.

Więcej osób planuje dziś spędzenie sylwestra w ciepłych krajach. W tej chwili trudno znaleźć ciekawą ofertę wyjazdu do Egiptu, Tunezji czy Maroka. - Rok temu było jeszcze w czym wybierać. Teraz oferta biur jest już przebrana. Ci, którzy chcą wyjechać, muszą się spieszyć - mówi Wojciech Żołądkiewicz, ekspert Fly.pl, portalu pośredniczącego w sprzedaży wycieczek różnych biur podróży.

Równie świetnie co do tej pory sprzedają się telewizory plazmowe, laptopy, konsole i gry komputerowe. Słowem, zakupy trwają w najlepsze.

Źródło artykułu:PAP
kredytspołeczeństwozakupy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)