Polacy mają lepsze zdanie o związkach zawodowych, gorsze o ZUS

Polacy mają lepsze niż kilka miesięcy temu zdanie o działalności związków
zawodowych

Polacy mają lepsze zdanie o związkach zawodowych, gorsze o ZUS

CBOS w comiesięcznych sondażach pyta Polaków o ocenę funkcjonowanie parlamentu i prezydenta, a co kilka miesięcy pyta badanych o inne ważne instytucje publiczne, m.in.: instytucje finansowe, instytucje wymiaru sprawiedliwości, niektóre służby mundurowe itp. Badanie, którego wyniki opublikowano w czwartek, przeprowadzono w dniach 8-14 marca na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1015 osób.

Jak zauważają autorzy badania, opinie Polaków o działalności związków zawodowych są stosunkowo mało wyrobione, przy czym lepiej rozpoznawalny jest NSZZ "Solidarność", natomiast OPZZ - słabiej. W marcu poprawiły się oceny obu central związkowych. 35 proc. ankietowanych (wzrost o 13 punktów proc. w stosunku do lutego) dobrze ocenia działalność NSZZ "Solidarność", a 32 proc. - źle (spadek o 2 punkty proc.). O funkcjonowaniu OPZZ pozytywnie wypowiada się 24 proc. badanych (wzrost o 8 punktów), a negatywnie 26 proc. (spadek o 3 punkty).

W porównaniu z wrześniem 2011 r. pogorszyły się opinie o działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie 57 proc. ankietowanych (wzrost o 8 punktów w stosunku do września ubiegłego roku) negatywnie ocenia funkcjonowanie tej instytucji, natomiast 28 proc. (spadek o 7 punktów) ma o niej dobre zdanie.

Gorzej niż pół roku temu postrzegane jest również funkcjonowanie Otwartych Funduszy Emerytalnych. We wrześniu 2011 r. OFE dobrze oceniało 27 proc. badanych, natomiast obecnie jest to 17 proc. Złą opinię o ich działalności ma 44 proc. (we wrześniu 2011 r. było to 34 proc.)

"Pozytywne nastawienie do pracy ZUS najczęściej deklarują najstarsi respondenci. Jednocześnie wśród badanych w wieku 55 lat i więcej najczęstsza jest niewiedza o OFE - ponad połowa nie potrafi ocenić działalności funduszy" - zauważają autorzy opracowania.

Stabilne pozostają oceny Narodowego Banku Polskiego oraz opinie o funkcjonowaniu Giełdy Papierów Wartościowych. 54 proc. badanych dobrze ocenia pracę NBP, przeciwnego zdania jest 13 proc., a 33 proc. nie ma opinii w tej sprawie. Pozytywnie o działalności GPW wypowiada się 32 proc. ankietowanych, 8 proc. - negatywnie, a 60 proc. nie ma zdania na temat tej instytucji.

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że katastrofa kolejowa pod Szczekocinami, w której zginęło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, nie przełożyła się na oceny działalności spółek Polskich Kolei Państwowych. Nadal około dwóch trzecich Polaków (64 proc.) postrzega ją krytycznie, a zaledwie co siódmy (14 proc.) ma o niej dobre zdanie.

Po raz pierwszy CBOS zapytał Polaków o ocenę działalności Państwowego Gospodarstwa Leśnego "Lasy Państwowe". 46 proc. respondentów nie ma sprecyzowanej opinii o funkcjonowaniu tej instytucji, 44 proc. ocenia ją dobrze lub raczej dobrze, a 10 proc. źle lub zdecydowanie źle. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)