Polacy najmniej efektywnie pracują w piątki

Z badania wydajności pracowników biurowych wynika że: 38% Polaków
pracuje najwydajniej we wtorek, respondenci z Polski najmniej
wydajnie pracują w lipcu.

Polacy najmniej efektywnie pracują w piątki
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Według wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Canon Europe kontynent europejski dotknął kryzys produktywności. Wyniki ankiety dowodzą, że pracownicy biurowi pracują "pełną parą" przez 75% dnia pracy.

Za pomocą ankiety, przeprowadzonej przez angielski instytut badawczy ICM Research, przeanalizowano czynniki wywierające wpływ na produktywność oraz postawy i doświadczenia około 5500 pracowników biurowych w 18 krajach europejskich, w tym w Polsce. I choć nadal nagrody finansowe i premie podnosiły wydajność u 80% badanych, to aż 85% respondentów w całej Europie było przekonanych, że zwykłe uczucie, że ktoś docenia jego pracę, zwiększyłoby wydajność takiego pracownika.

Rozwiązaniem problemu wydajności mogłoby także być wprowadzenie bardziej elastycznego tygodnia roboczego - 68% pracowników stwierdziło, że elastyczne godziny pracy poprawiłyby ich wydajność. Kolejne 58% jest zdania, że ich produktywność wzrosłaby, gdyby pracowali krócej w ciągu dnia, zaś 44% uważa, że praca w domu zwiększyłaby ich wydajność.

Polacy, obok Holendrów, najmniej produktywni są pod koniec dnia, tuż przed wyjściem z pracy. Według badanych z Polski główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przemęczenie i przepracowanie (88% wskazań). Najniżej ze wszystkich krajów oceniamy również swoją wydajność wczesnym rankiem. Największe rozprężenie po porze lunchu notują zaś Anglicy.

Z analizy tygodnia pracy przeprowadzonej w ramach badań wynika, że jeżeli chodzi o przypisywanie wpływu dnia tygodnia na poziom wydajności pracy pierwsze miejsce zajmują Polacy. Dodatkowo Polacy najbardziej spośród wszystkich badanych cenią sobie wtorki - 38% polskich respondentów stwierdziła, że tego dnia pracuje najwydajniej. Najgorzej pracuje się Polakom w piątki. Najbardziej poniedziałków nie lubią Włosi i Niemcy: odpowiednio 37% i 35% badanych z tych krajów stwierdziło, że pierwszego dnia tygodnia pracują najmniej wydajnie.

Polacy, w największym stopniu spośród innych badanych krajów europejskich, są skłonni przypisywać poszczególnym miesiącom wpływ na poziom wydajności pracy. Najlepiej pracuje się respondentom z Polski w maju, a najgorzej - w lipcu.

Za najlepsze formy spędzania przerw, pozwalające zwiększyć produktywność, uznano biurowe plotki, ćwiczenia fizyczne oraz filiżanka kawy lub herbaty.

pracownicysondażpraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)