Trwa ładowanie...

Polacy nie wierzą w emeryturę z ZUS i OFE

Co czwarty Polak (24 proc.) w ogóle nie wierzy, że otrzyma emeryturę z publicznego systemu emerytalnego, obejmującego ZUS i OFE - wynika z badania GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Polacy nie wierzą w emeryturę z ZUS i OFEŹródło: Jupiterimages
d403n1k
d403n1k

Co czwarty Polak (24%) w ogóle nie wierzy, że otrzyma emeryturę z publicznego systemu emerytalnego, obejmującego ZUS i OFE - wynika z badania GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Takie zdanie mają zwłaszcza młodzi Polacy, obecni dwudziestoparolatkowie, a także warszawiacy i mieszkańcy innych dużych miast. Badaniem objęto prawie tysiąc osób.

Niemal co drugi ankietowany (47%) jest zdania, że przyszłe świadczenie będzie niższe od obecnych dochodów i będzie musiał oszczędzać lub dorabiać (obecnie średnia emerytura to 1783 zł, a płaca to ok. 3200 zł brutto). O tym przekonane są zwłaszcza osoby w wieku 30-50 lat oraz pozostający w związku małżeńskim.

Najwyraźniej wiedza o tym, że tzw. stopa zastąpienia, czyli relacja emerytury do ostatniej pensji, będzie w nowym systemie niższa, przebiła się do świadomości Polaków, podkreśla "Rzeczpospolita".

Zaledwie 3% ankietowanych jest zdania, że ich przyszła emerytura zapewni im godziwe życie, czyli że ich dochody po zakończeniu pracy będą takie same lub wyższe od obecnych.

d403n1k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403n1k