Trwa ładowanie...
d3kun4p
kredyt

Polacy poprawiają się w obsłudze kredytów

Kredyty lepiej spłacają zarówno firmy jak i klienci indywidualni. Wartość nie oddawanych w terminie pożyczek gotówkowych nieznacznie stopniała.
Share
Polacy poprawiają się w obsłudze kredytów
Źródło: Jupiterimages
d3kun4p

Wartość złych kredytów firm i gospodarstw domowych spadła w lutym o 142 mln zł. Z 62,33 mld zł w styczniu, miesiąc później pozostało 62,19 mld zł – wynika z danych NBP. Nie jest to spektakularny sukces, ale daje powody do zadowolenia.

Zgodnie z trendem z ostatnich kilku miesięcy skurczyła się pula nieregularnych kredytów przedsiębiorstw. Ubyło ich 229 mln zł. Gospodarstwa domowe powiększyły swój zły dług jedynie o 87 mln zł.

 (fot. Open Finance)
Źródło: (fot. Open Finance)

W efekcie na koniec lutego odsetek złych kredytów przedsiębiorstw spadł z 12,2 do 12 proc. Przedsiębiorcy nie oddają w terminie lub w ogóle 26,7 mld zł na 222,7 mld zł pożyczonych od banków. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe odsetek złych kredytów spadł z ponad 7,5 proc. w styczniu do niecałych 7,5 proc. w lutym. Ludność nie radzi sobie ze zwrotem prawie 35,5 mld zł z pożyczonej kwoty 473,7 mld zł. Większość kłopotów przysparzają kredyty konsumpcyjne – pieniądze pożyczone na samochody, zakupy ratalne, na kartach kredytowych, pożyczki gotówkowe i inne. Jak podaje NBP, z niemal 117,2 mld zł kredytów konsumpcyjnych osób prywatnych banki nie dostają w terminie rat kredytów wartych 21,3 mld zł. Jak wynika z informacji Komisji Nadzoru Finansowego zdecydowanie najgorzej jest z pożyczkami gotówkowymi. Polacy na koniec lutego nie oddawali bankom 20 zł na każde pożyczone w ten sposób 100 zł. Widać jednak pewną poprawę, bo jeszcze w styczniu był problem z odzyskaniem to 20,50 zł na każde 100 zł pożyczki gotówkowej.

d3kun4p

Wciąż nie dają bankom odetchnąć zadłużeni na kartach kredytowych. Ich nieregulowane w terminie długi, choć nieznacznie, to jednak cały czas rosną. W tym wypadku banki mają już kłopot z odzyskaniem 19,08 zł z każdych 100 zł pożyczonych na karcie kredytowej – podaje KNF.

 (fot. Open Finance)
Źródło: (fot. Open Finance)

W lutym najbardziej widoczny był przyrost złych kredytów mieszkaniowych. Ich kwota wzrosła o 202 mln zł. Ale odsetek złych kredytów mieszkaniowych złotowych wynosi w porównaniu kredytami konsumpcyjnymi nadal niewiele. W przypadku kredytów złotowych jest to 2,98 proc., a frankowych 1,45 proc. Na 267 mld zł kredytów mieszkaniowych gospodarstwa domowe z problemami spłacają 5,25 mld zł.

Halina Kochalska, Open Finance

d3kun4p

Podziel się opinią

Share
d3kun4p
d3kun4p