Trwa ładowanie...
anglia

Polacy pracujący na Wyspach zarabiają coraz mniej

W połowie roku brytyjski funt może kosztować już tylko 4 zł wobec 7 zł w 2004 r. W branży budowlanej w Londynie zarabia się więc teraz, licząc w złotych, o ponad 40% mniej - informuje "Rzeczpospolita".
Share
Polacy pracujący na Wyspach zarabiają coraz mniej
Źródło: Jupiterimages
dz1silo

Obecnie średnia płaca w Wielkiej Brytanii wynosi w przeliczeniu na złote ok. 9 tys. i wciąż niemal trzykrotnie przewyższa średnią pensję w Polsce. Ale jeszcze kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, różnica była siedmiokrotna. Dochodzą przy tym dużo wyższe koszty utrzymania na Wyspach.

Polecamy: » Kalkulator wynagrodzeń - policz swoją pensję » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej

dz1silo

Przepaść płacowa zmniejsza się dzięki rosnącym w Polsce wynagrodzeniom, ale przede wszystkim dzięki taniejącemu funtowi. Już niedługo brytyjska waluta może kosztować tylko 4 zł. Zdaniem analityków wiedeńskiego Raiffeisen Banku może się to stać jeszcze w połowie 2008 r. Citigroup szacuje, że raczej pod koniec roku. Jeszcze na początku 2008 r. funt kosztował 5 zł, a w 2004 r. - 7 zł.

W 2004 r. w branży budowlanej na Wyspach można było zarobić niemal 15 tys. zł miesięcznie, teraz już "tylko" 9,5 tys. zł. W Polsce w tym czasie płaca w budownictwie wzrosła z 2,2 do 3 tys. zł.

Bardziej odczuwalne jest zmniejszanie się przepaści płacowej w branżach, które nie wymagają dużych kwalifikacji - w hotelarstwie i gastronomii. Na Wyspach średnie zarobki w tej branży wynoszą 1,2 tys. funtów miesięcznie (obecnie ponad 5 tys. zł), a w Polsce - blisko 2,5 tys. zł.

dz1silo

Podziel się opinią

Share
dz1silo
dz1silo