Trwa ładowanie...

Polacy przestali kupować domy w Zakopanem. Przerzucili się na Hiszpanię

W ostatnich latach ceny gruntów i nieruchomości na Podhalu osiągnęły astronomiczne wartości. Efekt? Kupujący przykręcili kurek z pieniędzmi. Mieszkania przestały się sprzedawać, a wynajmujący wskazują, że inwestycja w apartament w Zakopanem przestaje się opłacać.

Zakopane
28.04.2021 Zakopane . Ulica Zamoyskiego .  Fot. Adrianna Bochenek/ Agencja Wyborcza.pl
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl
zakopaneZakopane 28.04.2021 Zakopane . Ulica Zamoyskiego . Fot. Adrianna Bochenek/ Agencja Wyborcza.pl Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl zakopaneŹródło: Agencja Wyborcza.pl, fot: Adrianna Bochenek
d2ojh47
d2ojh47

Stagnacja na rynku sprawiła, że górale zaczęli obniżać ceny nawet o 40 proc. - pisze "Gazeta Wyborcza". Dziennik wylicza, że kupno nieruchomości na rynku pierwotnym to koszt około 22-26 tys. zł za metr kwadratowy. Na rynku wtórnym metr kwadratowy kosztuje natomiast około 14-18 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy dokupują na potęgę. "Przebiło już się do świadomości"

Brakuje chętnych na lokum pod Tatrami

Rozmówcy "GW" wskazują, że takie stawki odstraszają potencjalnych nabywców. Dariusz Siewierski z biura Bestate Nieruchomości Zakopane stwierdził, że klienci nie dowierzają, że na Podhalu wciąż utrzymują się ceny znane z okresu tuż po zakończeniu pandemii.

d2ojh47

W efekcie inwestorzy z dużych miast odwracają się od stolicy Tatr. - Jak mam milion złotych, to po co mam kupić mieszkanie, gdy rentowność jego jest na poziomie wynajmu? Między 3 a 4 proc. można zarobić na mieszkaniu w Zakopanem, jeśli się dobrze kupi. A jeżeli mam obligacje skarbowe za 6 proc., no to nie mam motywacji do zakupu nieruchomości - tłumaczy "GW" Dariusz Siewierski.

Eksperci zauważyli, że klienci, którzy do tej pory wykładali pieniądze na nieruchomości w Zakopanem, teraz zastanawiają się nad zakupem apartamentu w Hiszpanii. Powodem są niższe ceny i większa stabilność rynków.

Zakopane jak polski Manhattan

Popularność Podhala jako miejsca inwestycji mieszkaniowych wybuchła w 2021 r. - - Klienci postrzegają nieruchomości w kurortach i miejscowościach turystycznych jako atrakcyjną i prestiżową formę lokowania środków. Szukając ofert, kierują się oczywiście w głównej mierze lokalizacją. Preferowane są lokale z widokiem na panoramę Tatr, ale też z dostępnością usług typu spa, gorące termy, aquapark czy lokali gastronomicznych w pobliżu. Istotna jest sprawna komunikacja z popularną zakopianką - tłumaczył wówczas money.pl Krzysztof Adamski z Platformy Mieszkaniowej.

Jak zauważył Adamski, ze względu na ceny gruntów i oczekiwania klientów praktycznie zaprzestano realizowania klasycznego budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego na rzecz lokali użytkowych z przeznaczeniem pod usługi turystyczne w budynkach o charakterze pensjonatów czy condohoteli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ojh47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ojh47