Trwa ładowanie...
inflacja

Polacy ruszą na zakupy? Ceny mają jeszcze spadać

Ekonomiści spodziewają się dalszego spadku cen do końca roku.

Share
Polacy ruszą na zakupy? Ceny mają jeszcze spadać
Źródło: fotolia.pl
d306jve

Zgodnie z tzw. konsensusem rynkowym w październiku ceny towarów i usług spadły o 0,4 proc. rok do roku i wzrosły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. Niektórzy ankietowani ekonomiści spodziewali się spadku cen nawet o 0,6 proc. (rok do roku) i 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. Są jednak tacy, którzy prognozują, że ceny w październiku były niższe tylko o 0,2 proc. w ujęciu rocznym i wzrosły o 0,3 proc. w porównaniu z wrześniem.

Również według analityków banku JP Morgan, inflacja w Polsce spadła w październiku o 0,4 proc. rok do roku.

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki spodziewa się deflacji w październiku w wysokości 0,4 proc. (rok do roku) i wzrostu cen w ujęciu miesięcznym o 0,3 proc. Benecki powiedział, że roczna dynamika cen żywności i paliw utrzymuje się na ujemnym poziomie, co powoduje, że główny wskaźnik inflacji znajduje się poniżej zera. Zaznaczył, że roczna dynamika cen energii jest tylko nieznacznie dodatnia.

d306jve

- Roczna inflacja cen żywności wyniosła minus 2 proc. we wrześniu i - naszym zdaniem - minus 1,5 proc. w październiku. Nie ma więc dużej różnicy. Podobnie było w przypadku paliw, których ceny we wrześniu spadły o 4,7 proc., a w październiku o 4,5 proc. - ocenił Benecki. Według niego na poziom inflacji wpłynie też spodziewany lekki spadek inflacji bazowej.

- Zakładamy, że wskaźnik inflacji pozostanie ujemny do końca tego roku, a w przyszłym roku nasze prognozy zakładają CPI w okolicach średnio 1 proc., czyli wciąż grubo poniżej celu inflacyjnego NBP - dodał ekonomista. Według niego Rada Polityki Pieniężnej wskazała na ostatniej konferencji, że to, czy będą kolejne obniżki stóp bardziej zależy od tempa wzrostu gospodarczego, a mniej od inflacji.

- Widzimy ożywienie w globalnym sektorze przemysłowym po fatalnym drugim kwartale tego roku i początku trzeciego. Na tym ożywieniu będą korzystać gospodarki uprzemysłowione, jak Niemcy, ale także Polska, która jest mocno włączona w łańcuch dostaw gospodarki niemieckiej - powiedział Benecki. Dodał, że dlatego możliwe jest, że mimo bardzo niskiej inflacji, kolejnej obniżki stóp już nie będzie.

Główny ekonomista banku Citi Handlowy Piotr Kalisz prognozuje spadek cen w październiku o 0,3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrost o 0,2 proc.

d306jve

- Według naszych szacunków ceny żywności już przestały spadać, mamy do czynienia z ich lekkim odbiciem. Natomiast w przypadku cen paliw mamy wyraźną deflację zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rok do roku, co jest związane z obniżkami cen ropy na rynkach światowych - powiedział.

Według niego do końca roku inflacja będzie ujemna, ale od początku przyszłego roku ceny zaczną powoli rosnąć. Kalisz powiedział, że nie należy oczekiwać dalej idących sankcji ze strony Rosji, co spowoduje, że statystyczny efekt bazy podniesie dynamikę cen żywności.

- Prognozujemy, że średnioroczna inflacja w 2015 r. wyniesie 1,2 proc. Oczekujemy jeszcze jednej obniżki stóp procentowych, prawdopodobnie w grudniu, ewentualnie trochę później, w zależności od danych, które będą napływać z gospodarki - dodał.

Zgodnie z ostatnimi danymi GUS we wrześniu mieliśmy 0,3 proc. deflację (rok do roku), taką samą jak w sierpniu. W ujęciu miesięcznym we wrześniu ceny nie zmieniły się wobec poprzedniego miesiąca, po spadku o 0,4 proc. w sierpniu.

d306jve

Podziel się opinią

Share
d306jve
d306jve