Trwa ładowanie...
inflacja
13-11-2014 07:44

Polacy ruszą na zakupy? Ceny mają jeszcze spadać

Ekonomiści spodziewają się dalszego spadku cen do końca roku.

Polacy ruszą na zakupy? Ceny mają jeszcze spadaćŹródło: fotolia.pl
d2ga73k
d2ga73k

Zgodnie z tzw. konsensusem rynkowym w październiku ceny towarów i usług spadły o 0,4 proc. rok do roku i wzrosły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. Niektórzy ankietowani ekonomiści spodziewali się spadku cen nawet o 0,6 proc. (rok do roku) i 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. Są jednak tacy, którzy prognozują, że ceny w październiku były niższe tylko o 0,2 proc. w ujęciu rocznym i wzrosły o 0,3 proc. w porównaniu z wrześniem.

Również według analityków banku JP Morgan, inflacja w Polsce spadła w październiku o 0,4 proc. rok do roku.

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki spodziewa się deflacji w październiku w wysokości 0,4 proc. (rok do roku) i wzrostu cen w ujęciu miesięcznym o 0,3 proc. Benecki powiedział, że roczna dynamika cen żywności i paliw utrzymuje się na ujemnym poziomie, co powoduje, że główny wskaźnik inflacji znajduje się poniżej zera. Zaznaczył, że roczna dynamika cen energii jest tylko nieznacznie dodatnia.

- Roczna inflacja cen żywności wyniosła minus 2 proc. we wrześniu i - naszym zdaniem - minus 1,5 proc. w październiku. Nie ma więc dużej różnicy. Podobnie było w przypadku paliw, których ceny we wrześniu spadły o 4,7 proc., a w październiku o 4,5 proc. - ocenił Benecki. Według niego na poziom inflacji wpłynie też spodziewany lekki spadek inflacji bazowej.

d2ga73k

- Zakładamy, że wskaźnik inflacji pozostanie ujemny do końca tego roku, a w przyszłym roku nasze prognozy zakładają CPI w okolicach średnio 1 proc., czyli wciąż grubo poniżej celu inflacyjnego NBP - dodał ekonomista. Według niego Rada Polityki Pieniężnej wskazała na ostatniej konferencji, że to, czy będą kolejne obniżki stóp bardziej zależy od tempa wzrostu gospodarczego, a mniej od inflacji.

- Widzimy ożywienie w globalnym sektorze przemysłowym po fatalnym drugim kwartale tego roku i początku trzeciego. Na tym ożywieniu będą korzystać gospodarki uprzemysłowione, jak Niemcy, ale także Polska, która jest mocno włączona w łańcuch dostaw gospodarki niemieckiej - powiedział Benecki. Dodał, że dlatego możliwe jest, że mimo bardzo niskiej inflacji, kolejnej obniżki stóp już nie będzie.

Główny ekonomista banku Citi Handlowy Piotr Kalisz prognozuje spadek cen w październiku o 0,3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrost o 0,2 proc.

- Według naszych szacunków ceny żywności już przestały spadać, mamy do czynienia z ich lekkim odbiciem. Natomiast w przypadku cen paliw mamy wyraźną deflację zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rok do roku, co jest związane z obniżkami cen ropy na rynkach światowych - powiedział.

d2ga73k

Według niego do końca roku inflacja będzie ujemna, ale od początku przyszłego roku ceny zaczną powoli rosnąć. Kalisz powiedział, że nie należy oczekiwać dalej idących sankcji ze strony Rosji, co spowoduje, że statystyczny efekt bazy podniesie dynamikę cen żywności.

- Prognozujemy, że średnioroczna inflacja w 2015 r. wyniesie 1,2 proc. Oczekujemy jeszcze jednej obniżki stóp procentowych, prawdopodobnie w grudniu, ewentualnie trochę później, w zależności od danych, które będą napływać z gospodarki - dodał.

Zgodnie z ostatnimi danymi GUS we wrześniu mieliśmy 0,3 proc. deflację (rok do roku), taką samą jak w sierpniu. W ujęciu miesięcznym we wrześniu ceny nie zmieniły się wobec poprzedniego miesiąca, po spadku o 0,4 proc. w sierpniu.

d2ga73k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ga73k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj