Trwa ładowanie...
d3mppn0

Polacy wezmą niemiecko-duński tunel?

Polskie firmy liczą, że zbudują podmorski tunel łączący Niemcy i Danię - pisze "Puls Biznesu". Według dziennika, 8 lutego w Szczecinie przedstawiciele tych dwóch państw mają spotkać się z naszymi przedsiębiorstwami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy wezmą niemiecko-duński tunel?
(AFP)
d3mppn0

"Puls Biznesu" wyjaśnia, że spotkanie ma być wstępną konsultacją w tej sprawie. Koszt inwestycji to ponad 5 miliardów euro, a polskie przedsiębiorstwa liczą na część zysku z tej sumy. Jak czytamy, szanse na zlecenia mają między innymi Stocznia Remontowa Gryfia w Szczecinie i firmy działające na jej terenie.

W grę wchodzi dostawa materiałów oraz prace związane zakotwiczeniem tunelu w wodzie, a także prace budowlane montażowe - wyjaśnia prezes stoczni Gdynia i szczecińskiej stoczni Gryfia, Patryk Michalak. Według "Pulsu Biznesu", na spotkanie w Szczecinie wybierają się też właśnie przedstawiciele branży budowlanej. Chcą budować tunel i infrastrukturę towarzyszącą, między innymi drogi. Zainteresowani są też budową urządzeń do odlewów betonowego tunelu.

Polskie firmy nie ukrywają, że od tunelu wolałyby most łączący Danię i Niemcy. Wtedy mogłyby sprzedawać Duńczykom i Niemcom znaczne ilości konstrukcji stalowych. Przeciwko przeprawie protestowali ekolodzy, twierdząc, że o filary mostu będą się rozbijały ptaki. Teraz uważają, że na budowie tunelu ucierpią ryby. Dlatego polskie przedsiębiorstwa liczą na powrót do poprzedniej koncepcji budowy.

d3mppn0

Podziel się opinią

Share
d3mppn0
d3mppn0