Trwa ładowanie...

Polacy wezmą niemiecko-duński tunel?

Polskie firmy liczą, że zbudują podmorski tunel łączący Niemcy i Danię - pisze "Puls Biznesu". Według dziennika, 8 lutego w Szczecinie przedstawiciele tych dwóch państw mają spotkać się z naszymi przedsiębiorstwami.

Polacy wezmą niemiecko-duński tunel?Źródło: AFP
d1ppg8m
d1ppg8m

"Puls Biznesu" wyjaśnia, że spotkanie ma być wstępną konsultacją w tej sprawie. Koszt inwestycji to ponad 5 miliardów euro, a polskie przedsiębiorstwa liczą na część zysku z tej sumy. Jak czytamy, szanse na zlecenia mają między innymi Stocznia Remontowa Gryfia w Szczecinie i firmy działające na jej terenie.

W grę wchodzi dostawa materiałów oraz prace związane zakotwiczeniem tunelu w wodzie, a także prace budowlane montażowe - wyjaśnia prezes stoczni Gdynia i szczecińskiej stoczni Gryfia, Patryk Michalak. Według "Pulsu Biznesu", na spotkanie w Szczecinie wybierają się też właśnie przedstawiciele branży budowlanej. Chcą budować tunel i infrastrukturę towarzyszącą, między innymi drogi. Zainteresowani są też budową urządzeń do odlewów betonowego tunelu.

Polskie firmy nie ukrywają, że od tunelu wolałyby most łączący Danię i Niemcy. Wtedy mogłyby sprzedawać Duńczykom i Niemcom znaczne ilości konstrukcji stalowych. Przeciwko przeprawie protestowali ekolodzy, twierdząc, że o filary mostu będą się rozbijały ptaki. Teraz uważają, że na budowie tunelu ucierpią ryby. Dlatego polskie przedsiębiorstwa liczą na powrót do poprzedniej koncepcji budowy.

d1ppg8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ppg8m