Trwa ładowanie...

Polacy zadłużają się coraz bardziej w parabankach

Amber Gold naciągnął klientów na blisko 80 milionów zł. Jednak dużo gorsze są parabanki, oferujące szybkie pożyczki. Niekontrolowane kosztowne kredyty sprawiają, że dziesiątki tysięcy Polaków żyją w pułapce wiecznych strat - pisze "Rzeczpospolita".

Polacy zadłużają się coraz bardziej w parabankachŹródło: Jupiterimages
d2ft2ih
d2ft2ih

W pierwszym półroczu instytucje nieobjęte nadzorem finansowym pożyczyły 1,17 mld złotych, czyli o jedną czwartą więcej niż rok temu. Zadłużenie Polaków mogło wynieść nawet 1,8 mld zł. To o 17 proc. więcej niż w 2011 roku. W tym samym czasie rynek bankowych kredytów konsumpcyjnych skurczył się o 130 mld zł.

Problem z parabankami jest taki, że działają one bez prawnych regulacji, nie są ewidencjonowane, a oferują usługi tym, którzy stracili zdolności kredytowe. Jednocześnie swoimi zawrotnymi opłatami oraz oprocentowaniem uniemożliwiają klientom zaoszczędzenie czegokolwiek.

Zdaniem Michała Sadraka z Open Finance, typowy klient parabanku to taki, któremu często brakuje do pierwszego i musi się posiłkować niewielkimi kwotami, a w banku nie ma szans na kredyt.

Same kredyty nie musy być duże. Za to koszty obsługi długu są olbrzymie. Na przykład za 500 zł pożyczone na dwa tygodnie trzeba zapłacić 125 zł. Realna roczna stopa oprocentowania takiego kredytu to 23 tys. procent.

d2ft2ih

Kredyty w parabankach to również zagrożenie dla banków. Zadłużony w takiej instytucji klient starając się o kredyt w banku może to zataić, a wtedy to banki będą mieć problem, gdy klient przestanie płacić raty.

Zdaniem firmy finansowysupermarket.pl kwoty, jakie pożyczamy poza bankami są coraz większe, a rynek parabanków będzie się rozwijał wraz z pogarszającą się kondycją gospodarki. Część z tych, którzy nie otrzymają pożyczek w bankach, z pewnością pójdzie do parabanków. Taki model grozi bańką kredytową i powrotem problemu przekredytowania klientów.

Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich, dalszy rozwój firm parabankowych mogłoby zahamować złagodzenie wymogów nadzoru wobec banków. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak nie wyklucza zmian rekomendacji nadzoru na początku przyszłego roku. Na jesieni mają być znane propozycje regulacji.

d2ft2ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ft2ih