Trwa ładowanie...
d43vztq
03-02-2017 18:50

Połączenie PERN i OLPP potrwa do 2018 r.

Finalizacja połączenia PERN i OLPP, strategicznych podmiotów krajowego rynku ropy naftowej i paliw płynnych, planowana jest z początkiem 2018 r. Obecnie trwają intensywne prace nad planem i harmonogramem integracji obu tych spółek.

d43vztq
d43vztq

"Planuje się, że zintegrowany podmiot rozpocznie działalność od 1 stycznia 2018 r." - poinformował w piątek PERN odpowiadając na pytania PAP.

Jak zaznaczyła spółka, decyzję o przystąpieniu do połączenia w formie przejęcia OLPP przez PERN podjęto "realizując wytyczne właściciela - Skarbu Państwa, reprezentowanego przez ministra Piotra Naimskiego", pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

PERN podkreślił, że głównym celem połączenia "jest uporządkowanie rynku naftowo-paliwowego oraz zwiększenie potencjału biznesowego i rozwojowego" tej spółki, "a w konsekwencji całej grupy kapitałowej". "Kluczowymi przesłankami są podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewnienie jeszcze większej stabilności logistyki naftowo-paliwowej poprzez połączenie uzupełniających się potencjałów PERN i OLPP" - zaznaczyła spółka.

Po połączeniu z OLPP, jak zapowiedział PERN, "powstanie silny podmiot, który będzie mógł zaoferować swoim klientom bardziej kompleksowy i zintegrowany zakres usług". "W tej chwili trwają intensywne prace nad przygotowaniem planu i szczegółowego harmonogramu połączenia obu spółek" - zaznaczył PERN. Wyjaśnił jednocześnie, że Naftor i Naftoserwis, czyli spółki zależne OLPP, "nie będą włączone w obecny proces integracji" - oba te podmioty od 1 stycznia 2018 r. staną się "spółki córkami" PERN.

d43vztq

Informując w minioną środę o rozpoczęciu procesu integracji z OLPP, PERN podkreślił m.in., że "połączona organizacja będzie mogła efektywniej realizować swoje funkcje i rozwijać możliwości na rynku logistyki naftowej i paliwowej".

PERN posiada 100 proc. udziałów w OLPP. W skład grupy kapitałowej PERN należą też spółki: Naftoport, Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury - CDRiA, a także Petromor, Siarkopol Gdańsk oraz Sarmatia.

OLPP - Operator Logistyczny Paliw Płynnych - to spółka powstała w 1997 r. po wydzieleniu baz paliwowych z ówczesnej Centrali Produktów Naftowych - CPN. Obecnie jest to największy w Polsce podmiot specjalizujący się w magazynowaniu i przeładunku paliw płynnych, który posiada ok. 60 proc. udziału w rynku krajowym tego segmentu. Spółka ma 19 czynnych baz paliw, których łączna pojemność wynosi ok. 1,8 mln metrów sześć. Składowane są tam m.in. paliwa do bieżącej dystrybucji, a także państwowe rezerwy tych produktów. Oprócz koncesji na magazynowanie paliw, OLPP posiada koncesje na ich wytwarzanie i obrót nimi.

PERN to państwowy podmiot, który zarządza w Polsce siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Spółka tłoczy ropę naftową rurociągiem "Przyjaźń" z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do Naftoportu. Także w Gdańsku spółka posiada Terminal Naftowy, działający jako hub morski, o łącznej pojemności magazynowej 375 tys. metrów sześc. z przeznaczeniem na różne gatunki ropy naftowej.

Nowa strategia PERN do 2020 r. zakłada m.in. nakłady na inwestycje na poziomie ok. 500 mln zł oraz wzrost EBIDTA o 34 proc., z 511 mln zł do 680 mln zł. Spółka, jak zapowiadał po ogłoszeniu zaktualizowanych strategicznych celów jej prezes Igor Wasilewski, chce stać się liderem w Europie Centralnej logistyki surowcowej i paliwowej.

d43vztq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43vztq