Trwa ładowanie...
d49rbly
dom
22-11-2007 09:41

Polak długo czeka na pierwsze własne mieszkanie, ale jest ono duże

Z państw naszego regionu to Polacy maja najgorszy start w dorosłe życie - to właśnie my najdłużej mieszkamy z rodzicami. Z drugiej strony, gdy już się wprowadzamy, to do mieszkań, które należą do największych w skali europejskiej - wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodową firmę TNS AISA.

d49rbly

Aż 70 proc. dorosłych Polaków w wieku 18-29 lat mieszka z rodzicami. Jedna czwarta z rodzinnego domu nie wyprowadza się nigdy. Zdecydowanie szybciej stają się niezależni młodzi Czesi czy Węgrzy. Ponad połowa z nich już przed trzydziestką wyfruwa z gniazd.
_ Młodzi Polacy są niesamodzielni finansowo. Pierwsze pieniądze zarabiają późno i są one niewystarczające na zakup mieszkania. Wśród państw naszego regionu to w Polsce dostępność mieszkań jest najniższa. Do tego nie mamy rozwiniętego budownictwa mieszkań pod wynajem _ - komentuje Marek Bryx, kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości SGH.

Zaledwie 7proc. Polaków wynajmuje mieszkanie, gdy tymczasem już co czwarty Czech czy Rosjanin. Jednak w tych państwach rata najmu jest zdecydowanie niższa niż rata kredytu. Są tam lepiej rozwinięte systemy wynajmu. U nas rata za wynajem mieszkania i rata kredytowa nie różnią się znacznie swoją wysokością.
_ Polacy są do tego marzycielami. Nie kupują mieszkania szybko i takiego, na jakie ich stać. Czekają na to wyśnione _ - twierdzi Krzysztof Wielicki z Centrum Europejskiego UW.

Ale chyba opłaca się być Polakiem marzycielem, bo - jak wynika zbadań - ponad połowa z nas żyje w mieszkaniach o powierzchni większej niż 75mkw.,a co czwarty -powyżej 100mkw. Tu jesteśmy w czołówce Europy - połowa Rosjan ma mniej niż 50 mkw.

Beata Tomaszkiewicz
POLSKA Gazeta Krakowska

d49rbly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49rbly