Trwa ładowanie...
d4cu4dx

Police liczą, że efekt podwyżki cen gazu zostanie częściowo zniwelowany spadkiem cen zakupu

23.03. Warszawa (PAP) - Zakłady Chemiczne Police zakładały w swoich prognozach na ten rok 10-proc. podwyżkę cen gazu od początku tego roku. Wiceprezes spółki ocenia, że wyższa od...
Share
d4cu4dx

23.03. Warszawa (PAP) - Zakłady Chemiczne Police zakładały w swoich prognozach na ten rok 10-proc. podwyżkę cen gazu od początku tego roku. Wiceprezes spółki ocenia, że wyższa od oczekiwanej taryfa gazowa zatwierdzona w marcu przez URE spowoduje obniżenie tegorocznych wewnętrznych planów spółki o ok. 15 mln zł. Być może czynnik ten zostanie częściowo zniwelowany niższą ceną zakupu fosforytów.

"Uwzględnialiśmy podwyżkę, ale nie spodziewaliśmy się, że wyniesie ona 15 proc. Przewidywaliśmy 10-proc. wzrost cen od początku stycznia. To spowoduje, że będziemy musieli obniżyć nasze plany o ok. 15 mln zł" - powiedział Wojciech Naruć, wiceprezes spółki, w TVN CNBC.

Dodał, że spółka będzie starała się częściowo przekładać wzrost kosztów zakupu gazu na ceny produktu końcowego.

d4cu4dx

ZCh Police prowadzą z dostawcami rozmowy o obniżce cen na fosforyty.

"Jest szansa, że od II kw. być może będziemy mogli kupować fosforyty taniej niż obecnie" - poinformował Naruć.

To zniwelowałoby po części efekt podwyżki cen gazu.

Naruć poinformował, że zysk spółki w tym roku będzie niższy niż w rekordowym 2011 roku.

d4cu4dx

"Nie ma jednak mowy o schodzeniu do bardzo niskich marż czy ujemnego wyniku. Tego nie zakładamy nawet w najbardziej pesymistycznym scenariuszu" - poinformował wiceprezes.

Firma chce to częściowo nadrobić wyższymi wolumenami sprzedaży.

W tym roku Police nie zakładają wypłaty dywidendy.

"W kolejnych okresach będziemy myśleć, czy zysk przeznaczyć na rozwój spółki (...), czy dać propozycję podziału wśród akcjonariuszy" - powiedział Naruć. (PAP)

morb/ ana/

d4cu4dx

Podziel się opinią

Share
d4cu4dx
d4cu4dx