Trwa ładowanie...
d33qo8y

Policja ostrzega: nie skanujcie kodów QR z naklejek przy bankomatach

Policja ostrzega: nie skanujcie kodów QR z naklejek na bankomatach. Grozi to uruchomieniem aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika. Przedmiotowe naklejki z kodami QR zamieszczane są przez przestępców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przestępcy nieustannie próbują wykorzystać naszą uwagę
Przestępcy nieustannie próbują wykorzystać naszą uwagę (Fotolia)
d33qo8y

Komenda Główna Policji alarmuje na stronie internetowej: przestępcy wprowadzając w błąd poprzez przekazywanie fałszywej informacji o np. możliwej wygranej nagrodzie, doprowadzają do zmanipulowania potencjalnego klienta, który - w przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki – w tym konkretnym przypadku zostanie przekierowany do usługi SMS PREMIUM, uruchomienie której spowoduje naliczenie, od nieświadomego usługobiorcy, wysokich opłat za jej włączenie.

- Ponadto podkreślenia wymaga fakt, że kody QR mogą nie tylko inicjować wskazane wyłudzenie, mogą również zostać wykorzystane do podstawiania oszukańczych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem – czytamy w komunikacie.

Jeśli użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić usługodawcę tj. bank i/lub przedsiębiorcę telekomunikacyjnego oraz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednostce Policji.

d33qo8y

Firmy poniosą odpowiedzialność za przestępstwa i szkody. Nowy bat na nieuczciwych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33qo8y

Podziel się opinią

Share
d33qo8y
d33qo8y