Policja ostrzega. O tym trzeba pamiętać w trakcie grzybobrania
Sezon grzybowy w pełni, a miłośnicy zbierania grzybów wracają z lasów z pełnymi koszami. Niestety nie wszyscy znają lasy, do których się udają. Policja apeluje o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad w lesie.
Jak informuje Policja Dolnośląska, najwięcej zgłoszeń dotyczących zaginięć w lasach odnotowuje się w okresie, kiedy pojawiają się grzyby. Ludzie pochłonięci zbieraniem darów lasu, tracą orientację i nie wiedzą, jak wrócić do domu, samochodu, czy w umówione miejsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niebezpieczne znalezisko w lesie. Skala odkrycia była ogromna
Wtedy w poszukiwania zaangażowanych jest wielu funkcjonariuszy, a działania mogą trwać dłużej niż jedną dobę. Policja ostrzega, że w lesie bardzo łatwo jest zgubić orientację. Podczas wyjścia na grzybobranie ważne, aby zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, który może posłużyć do wezwania pomocy, kiedy się zgubimy.
Policja Dolnośląska przypomina o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:
- zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy. Kiedy stracisz orientację w terenie i zgubisz się, wówczas łatwo wezwiesz pomoc,
- zanim wyruszysz do lasu, zapisz tzw. pinezkę z miejsca początkowego, żeby później kierowany nawigacją GPS, łatwo było wrócić w to samo miejsce,
- zabierz ze sobą jedzenie oraz ciepłe napoje i odzież odpowiednią do temperatury i warunków pogodowych,
- nie pozwól, aby dzieci oraz osoby starsze same wybierały się na grzybobranie,
- zawsze staraj się poruszać w określonym, tym samym kierunku,
- kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, zapamiętuj charakterystyczne elementy, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną,
- jeśli masz słabą orientacje w terenie lub nie znasz lasu, nie wybieraj się sam,
- nie wybieraj się na grzyby po zmierzchu, informuj rodzinę, kiedy zamierzasz wrócić i dokąd się wybierasz,
- jeśli się zgubisz, staraj się dotrzeć do najbliższej drogi,
- jadąc samochodem na grzyby, zostaw pojazd w miejscach wyznaczonych, aby nie zagrażał bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu.
W przypadku zagubienia się w lesie powinniśmy niezwłocznie powiadomić policję. Czas jest kluczowy, ponieważ po zmroku prowadzenie akcji poszukiwawczej staje się trudniejsze, a nocą temperatura spada, co zwiększa ryzyko wychłodzenia.
Jak szukać grzybów? Ekspertka ma jedną radę
Marianna Kasperczyk, youtuberka z kanału "Pieprznik grzyby", członkini Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, przyznała w rozmowie z WP Finanse, że podczas szukania grzybów kluczowa jest cierpliwość.
Nasza rozmówczyni przyznała, że grzybiarzom pozostaje obserwować prognozę pogody. W niektórych regionach Polski występowały w ostatnim czasie mniej lub bardziej intensywne opady deszczu. W tym kontekście wskazała na jedną, ważną zasadę.
- Tam grzyby powinny pojawić się po około dwóch tygodniach. W uproszczeniu można przyjąć taką zasadę, choć na wzrost grzybów wpływa tak naprawdę wiele czynników - stwierdziła youtuberka.
Ważne jest także to, by nie ograniczać się do jednego typu lasów. Marianna Kasperczyk podkreśla, że wiele gatunków grzybów mikoryzuje z konkretnymi gatunkami drzew (upraszczając, niektóre gatunki grzybów rosną tylko przy konkretnych gatunkach drzew, dostarczając sobie nawzajem pewnych korzyści).