Trwa ładowanie...

Policja rozbiła mafię mieszkaniową. 14 osób zatrzymano w Trójmieście

Policjanci rozbili trójmiejską mafię mieszkaniową. Zatrzymanych zostało 14 osób. Są podejrzani o wyłudzenie kilkudziesięciu mieszkań na terenie całego kraju.

Policja rozbiła mafię mieszkaniową. 14 osób zatrzymano w TrójmieścieŹródło: Materiały prasowe, fot: KWP Gdańsk
d206gw6

Jak podaje policja, sprawcy wprowadzali w błąd kredytobiorców lub wykorzystywali ich przymusowe położenie. "Udzielając pożyczek żądali podpisania umowy kupna-sprzedaży lokalu, którego właścicielami byli pożyczkobiorcy. Skutkiem tych działań było przejmowanie lokali przez sprawców" - opisuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

Wśród zatrzymanych są pożyczkodawcy i pośrednicy biorący udział w przestępczym procederze. W sumie 14 osób w wieku od 28 do 58 lat, powiązane ze sobą więzami rodzinnymi czy zawodowymi. Zostali doprowadzeni na przesłuchanie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

W akcji brało udział ponad 60 policjantów. Jednocześnie przeszukali kilkanaście posesji na terenie Trójmiasta. W trakcie przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez zatrzymanych, funkcjonariusze zabezpieczyli różnego rodzaju przedmioty, w tym komputery, nośniki pamięci, akty notarialne oraz umowy pożyczek i inne dokumenty. Zabezpieczone dokumenty są obecnie analizowane, zostaną przekazane do dalszych badań przez biegłego.

d206gw6

Zgromadzony materiał dowodowy najprawdopodobniej pozwoli na przedstawienie zatrzymanym zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skutkujących przejmowaniem praw własności nieruchomości.

Za tego typu przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. W zainteresowaniu policji i prokuratury są również kancelarie notarialne, w których podpisywane były akty notarialne. Funkcjonariusze prowadzący śledztwo twierdzą, że to dopiero początek zatrzymań. Do przeanalizowania pozostało jeszcze około 600 aktów notarialnych, które mogą wyłonić kolejnych pokrzywdzonych przez tzw. trójmiejską mafię mieszkaniową.

Do wyjaśnienia oszustw mieszkaniowych, do których dochodziło w całym kraju, została powołana specjalna grupa powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku. Zatrzymania to efekt ich kilkumiesięcznej pracy.

d206gw6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d206gw6