Policjanci żyją z dodatków

Goła pensja to nie jedyny element wynagrodzenia policjanta. Dochodzi dodatek za wysługę lat, za stopień, dodatek funkcyjny lub służbowy. To nie koniec. Prewencja i technika kryminalistyczna może dostać dodatek za opiekę nad koniem lub psem, inspekcje dodatek kontrolerski, a CBŚ dodatek specjalny.

Policjanci żyją z dodatków
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

Wynagrodzenie zasadnicze nie motywuje do pracy w sposób ciągły. Podwyżka pobudza do wzmożonej pracy przez krótki czas. Co jest skuteczne? Poradnik „Po prostu motywuj”, wydany przez Komendę Główną Policji, pokazuje, co skłania pracowników do większego zaangażowania i lojalności. Nie zawsze są to czynniki finansowe, choć akurat na te najczęściej wskazywali sami zainteresowani.

Służba nie drużba, a nagroda gdzie?

Nagrody pieniężne stanowią główne źródło motywacji – stwierdziło 76 proc. policjantów biorących udział w badaniu o satysfakcji z pracy, prowadzonym przez Komendę Główną Policji. Takich motywatorów w Policji jest naprawdę sporo. Nagroda roczna, motywacyjna, jubileuszowa, dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe. Dochodzi równoważnik pieniężny za remont zajmowanego mieszkania lub inny - za jego brak. Poza tym zasiłek na zagospodarowanie, zapomogi, zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby. A to nie wszystkie z istniejących.

Niektóre nie są przeliczane na pieniądze, ale są cenionymi nagrodami. Obok pochwał i odznak są przecież przedterminowe mianowania na wyższy stopień policyjny czy dodatkowe urlopy.

W samej Policji istnieje świadomość narastającego absurdu. Proporcje miedzy uposażeniem zasadniczym a wszystkimi dodatkami są bez dwóch zdań zachwiane. Z drugiej strony niektóre mają znaczenie wyłącznie prestiżowe – różnica pomiędzy kolejnymi stopniami służbowymi wynosi 10 zł. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie powoduje obniżenia wynagrodzenia, co z kolei może zachęcać do nadużyć. Zniechęcający dla policjantów z większym stażem jest procentowy wzrost uposażenia z tytułu wysługi lat. Wynosi on 1 proc. za każdy rok, jednak po 20 latach służby zostaje zmniejszony do 0,5 proc.

Motywacja niezależna od zasobów finansowych

Nagroda dostępna dla wszystkich przestaje być postrzegana jako nagroda, ale jako coś, co należy się każdemu. Zbyt mała nie jest atrakcyjna, zbyt odległa w czasie – przestaje w ogóle spełniać swoją motywującą rolę. Automatyczne powiązanie podwyżek ze stażem pracy bez oceny stopnia fachowości policjanta może wywoływać poczucie niesprawiedliwości. Z tego powodu, jak również ze względu na ograniczone środki, którymi dysponuje policja, kadra kierownicza, zdaniem autorów przewodnika, powinna zwracać większą uwagę na pozamaterialne zachęty.

Jakie? Są to przede wszystkim dobra atmosfera w pracy, jasne kryteria awansu, dobre relacje z przełożonym oraz prawidłowa komunikacja. A co najbardziej? Szef, który traktuje pracowników z szacunkiem i potrafi jasno określić wymagania. Wskazówki nt. zarządzania również w publikacji.

policjawynagrodzeniapłace

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)