Trwa ładowanie...
d4uyx75

Polimex zakłada w strategii m.in. stabilizację poprzez segment produkcyjny

Warszawa, 31.08.2015 (ISBnews) - Strategia Polimeksu-Mostostalu na lata 2016-20 zakłada m.in. dywersyfikację przechodów, powrót na stałe do rentowności operacyjnej i zaangażowanie tylko w sektory o dużym potencjale rozwoju, poinformowali członkowie zarządu. Elementem stabilizującym w strategii będzie działalność produkcyjna Mostostalu Siedlce, z którego sprzedaży Polimex rezygnuje.

Share
d4uyx75

"To pierwsza strategia rozwojowa, a nie restrukturyzacyjna, od wielu lat. Naszym celem jest pozycja wiodącej firmy budownictwa przemysłowego. Cztery filary strategii to stabilizacja, rynek, oferta i efektywność. Stabilizatorem będzie działalność zakładu w Siedlcach. Rynek, który wybieramy, jest perspektywiczny - nadchodzi dobry okres dla energetyki i rynku naftowo-gazowego. Chcemy też wrócić do szeroko rozumianego budownictwa przemysłowego. Oferta będzie wszechstronna, także z działalnością projektową" - powiedziała prezes Joanna Makowiecka-Gaca podczas konferencji prasowej.

Obszary strategiczne dla spółki to: energetyka, segment nafta - chemia - gaz, produkcja i budownictwo przemysłowe.

ENERGETYKA

"Szacowany potencjał rynkowy energetyce w latach 2016-2020 to 33,5 mld zł. Tyle jest warty rynek, który możemy 'zaatakować'. W latach 2016-2020 chcielibyśmy mieć w nim udział 10-15%, co przekłada się na 3,8 mld przychodów zł dla nas" - powiedział wiceprezes Jacek Czerwonka.

d4uyx75

"Chcemy koncentrować się m.in. na inwestycjach w wytwarzanie ciepła, np. wziąć udział w realizacji Elektrociepłowni Radlin. Przyglądamy się też kolejnym inwestycjom w spalarnie odpadów. Można tam mieć wyższe rentowności bo to specjalistyczne projekty, ponadto konkurencja jest mniejsza. Możemy tu odegrać znaczącą rolę. Także elektrociepłownie i elektrownie szczytowo pompowe postrzegamy jako perspektywiczne" - dodał.

NAFTA GAZ CHEMIA

"Potencjał rynkowy w obszarze nafty, gazu i chemii dla nas na lata 2016-2020 to 18,2-19,2 mld zł. Nasz planowany udział to będzie łącznie 8-10%, czyli ok. 1,6 mld zł. W tym spodziewamy się 500 mln zł przychodów z zagranicy" - powiedział Czerwonka.

PRODUKCJA

d4uyx75

"Doszliśmy do wniosku, że nie warto sprzedawać produkcji. Ma powtarzalne wyniki, może stabilizować obraz całej grupy. Poprawi też długoterminowo wycenę grupy. To aktywo [Mostostal Siedlce] ma potencjał wzrostu wartości i sprzedaży" - powiedział wiceprezes Krzysztof Cetnar.

"Potencjał rynkowy produkcji stalowych w Polsce w latach 2016-2020 to 1,2 mln ton średniorocznie. Zakładamy 20% wzrostu produkcji w ciągu 5 lat. Planowane przychody w produkcji to 2,4 mld zł w okresie 2016-20" - dodał.

BUDOWNICTWO PRZEMYSŁOWE

"Skoncentrujemy się na rynku przemysłowym i handlowo-magazynowym, włącznie z centrami handlowymi i centrami logistycznymi. Będziemy też śledzić inwestycje prowadzone w specjalnych strefach ekonomicznych" - powiedziała Makowicka-Gaca.

"Potencjał tego rynku na lata 2016-2020 to 42,7 mld zł. Nasz udział na początek będzie skromny, ale zdrowy i rentowny. Spodziewamy się 850 mln zł przychodów w tych latach, a pierwszych - w II poł. przyszłego roku" - dodała.

Polimex-Mostostal to czołowa grupa budowlana na polskim rynku. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 2,1 mld zł w 2014 r.

(ISBnews)

d4uyx75

Podziel się opinią

Share
d4uyx75
d4uyx75