Polscy pracodawcy popełniają wiele błędów podczas rekrutacji przez internet

Internet jest wciąż najbardziej popularnym miejscem do poszukiwania pracy. Do tej formy rekrutacji przekonują się także pracodawcy. Zdaniem ekspertów polscy przedsiębiorcy popełniają jednak wiele błędów. Do najważniejszych należy nieprecyzyjnie skonstruowane ogłoszenie.

Polscy pracodawcy popełniają wiele błędów podczas rekrutacji przez internet
Źródło zdjęć: © Fotolia | apops

16.09.2014 | aktual.: 16.09.2014 16:23

Wraz z początkiem września zmieniła się struktura ogłoszeń i ofert pracy. Mniej jest ofert pracy sezonowej, dorywczej, natomiast zdecydowanie wzrasta liczba ofert pracy stałej, na umowę o pracę. Większość kandydatów szuka zatrudnienia przez internet.

Jakie najczęstsze błędy w rekrutacji popełniają pracodawcy? Pierwsze miejsce zajmuje nieprecyzyjnie skonstruowane ogłoszenie o pracę.

- Bardzo często w takich ogłoszeniach brakuje podstawowych danych. Nadal pracodawcy boją się zamieszczać informację o proponowanej pensji, co przecież zaoszczędziłoby wiele czasu zarówno ewentualnemu kandydatowi, jak i pracodawcy. Brakuje też informacji o formie umowy i wymiarze czasowym pracy - mówi Katarzyna Merska-Pietrak, koordynator ds. komunikacji Gumtree.

A jak jest z potencjalnymi pracownikami? Kandydaci mają najczęściej problemy z przygotowaniem profesjonalnego CV: popełniają błędy językowe, zbyt enigmatycznie przedstawiają doświadczenie zawodowe, przekraczają powszechnie przyjętą na dwie strony objętość CV i umieszczają nieprawdziwe informacje na temat umiejętności. Poszukujący bardzo często nie czytają ogłoszeń w całości i automatycznie wysyłają CV.

W procesie rekrutacji z internetu korzysta co piąty pracodawca i co czwarty poszukujący pracy. Wśród kandydatów największą popularnością cieszą się takie portale, jak pracuj.pl, indeed.com oraz gazetapraca.pl. Przez internet szukają pracy przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku 25-35, a także osoby między 46. a 55. rokiem życia. Starsze osoby preferują tradycyjne kanały, czyli między innymi poszukiwanie pracy poprzez ogłoszenia w prasie.

Źródło artykułu:Newseria
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)