Trwa ładowanie...
d1j2xoa
28-09-2016 10:59

Polska awansowała o 5 miejsc na 36. pozycję w rankingu konkurencyjności WEF

Warszawa, 28.09.2016 (ISBnews) - Polska awansowała o 5 pozycji na 36. miejsce w tegorocznym rankingu konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego (WEF), podał Narodowy Bank Polski (NBP).

d1j2xoa
d1j2xoa

"Polska gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna, wynika z tegorocznego rankingu Światowego Forum Gospodarczego (WEF). W 2016 r. Polska zajmuje 36 miejsce na świecie w rankingu, w którym ujęto 138 państw. Najbardziej konkurencyjne gospodarki świata to Szwajcaria, wyprzedzająca Singapur i Stany Zjednoczone" - czytamy w komunikacie.

Polską gospodarkę nadal, podobnie jak litewską (35. miejsce), łotewską (49. miejsce) i słowacką (65. miejsce) zakwalifikowano do grupy przejściowej - pomiędzy grupą państw, które wciąż konkurują efektywnością, a tymi które są najbardziej konkurencyjne dzięki przewagom innowacyjnym. Czechy i Estonia, które od lat wyprzedzają Polskę w tym rankingu zajmują, podobnie jak w roku ubiegłym, odpowiednio 31. i 30. pozycję. Oba te kraje zaliczane są już do grupy państw konkurujących głównie innowacyjnością, podano w komunikacie.
"W raporcie zwraca się uwagę, że malejąca otwartość gospodarek zagraża wzrostowi i konkurencyjności. Ponadto coraz większe znaczenie dla konkurencyjności i wzrostu mają czynniki związane z nowymi technologiami i innowacjami chociaż nadal istotne pozostają infrastruktura, ochrona zdrowia, edukacja oraz dobrze funkcjonujące rynki" - skomentował raport prof. Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski.

NBP podał też, że polscy przedsiębiorcy, uczestniczący w badaniu tradycyjnie już jako największą barierę w prowadzeniu działalności na pierwszym miejscu wskazali prawo podatkowe. Na kolejnych miejscach w rankingu barier znalazły się przepisy regulujące rynek pracy, niepewność polityki gospodarczej i stawki podatkowe. W porównaniu z poprzednim rokiem zmian w rankingu barier jest niewiele. Dotyczą one m.in. kwestii niepewności polityki gospodarczej.

"Spośród czynników podstawowych w Polsce poprawiły się oceny infrastruktury, otoczenia makroekonomicznego oraz edukacji i ochrony zdrowia. Natomiast pogorszyły się oceny związane z funkcjonowaniem instytucji. W grupie czynników poprawiających efektywność spadły oceny rozwoju rynków finansowych, otwartości technologicznej i szkolnictwa wyższego. Na historycznie niskich poziomach pozostają oceny efektywności rynku pracy. Kolejny rok z rzędu poprawiły się oceny innowacyjności, nadal jednak biorąc pod uwagę ten aspekt rankingu Polska pozostaje na dalekim miejscu" - czytamy dalej w komunikacie.

d1j2xoa

"Globalny raport konkurencyjności 2016-2017" prezentuje wyniki badań przeprowadzanych corocznie przez World Economic Forum i ma kluczowe znacznie m.in. dla decyzji zagranicznych inwestorów. W tym roku bierze w nich udział około 14 000 firm z 138 państw świata, w tym 214 z Polski. NBP podkreśla, że od 2009 r. aktywnie uczestniczy w badaniach i jest polskim partnerem WEF. Badanie zostało przeprowadzone w okresie luty-kwiecień 2016 r.

(ISBnews)

d1j2xoa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j2xoa