Polska dyniowym liderem. W ciągu kilku lat wysunęliśmy się na prowadzenie
Z opublikowanych w ubiegłym roku danych Eurostatu wynika, że Polska jest zdecydowanym liderem produkcji dyń w Unii Europejskiej. Nasi rolnicy wyhodowali aż 290 tys. ton tej rośliny, podczas kiedy znajdujący się na drugim miejscu zestawienia rolnicy francuscy 222 tys. ton.
27.10.2023 | aktual.: 27.10.2023 11:51
Koniec października to czas królowania dyni. Na bazarach, w sklepach i przy drogach pojawiają się pomarańczowe warzywa o najróżniejszych rozmiarach, kształtach, czasem też w innych niż pomarańczowy kolorach. Oznacza to, że zbliża się Halloween, które wypada 31 października, tuż przed dniem Wszystkich Świętych.
Z ubiegłorocznych informacji Eurostatu wynika, że w 2021 r. Polska była niezaprzeczalnym liderem dyniowej produkcji w Europie. Nasi rolnicy wyhodowali aż 290 tys. ton tej rośliny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zainteresowanie produkcją dyni w Polsce
Dynia, chociaż przez wielu zaliczana jest do warzyw, tak naprawdę jest jagodą. Jej owoce używane są w wielu dziedzinach - to doskonały składnik potraw, w tym zup, ciast i dań głównych. Areał upraw dyni w Polsce wyniósł w 2022 r. 15 tys. hektarów. Podium europejskiej produkcji dyń zamykała Hiszpania (152 tys. ton). Dalej w zestawieniu znalazły się wyniki rolników portugalskich (127 tys. ton) i niemieckich (99 tys. ton). To właśnie tych 5 państw członkowskich UE odpowiada za 88 proc. całej produkcji dyń w Unii Europejskiej.
Zobacz także
Europejski dyniowy eksport opiera się na dostawach do Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Polska w 2021 r. wyeksportowała 3,5 tys. ton dyni, głównie do Belgii. Dynia cieszy się rosnącą popularnością wśród producentów. Nie wiążą się z nią intensywne koszty, jest stosunkowo łatwa w uprawie i bez obecności zbyt wielu znaczących szkodników. Nie dziwi więc, że rolnicy zaczęli coraz bardziej zwracać uwagę na sektor dyni. Poza sferą dużych gospodarstw handlowych, w ostatnich latach nastąpiła również eksplozja większej liczby działalności butikowych i dedykowanych farm dyni.
W Polsce w ciągu ostatnich kilku lat otwarto wiele gospodarstw, z których jednym z bardziej znanych jest park w Wawrzeńczycach niedaleko Krakowa. Zawiera labirynt w polu kukurydzy, dyniową szachownicę i ponad 100 światowych odmian dyni na sprzedaż w sklepie rolniczym. Z kolei w Warszawie w Galerii Północnej czwarty rok z rzędu możemy podziwiać Dyniowy Ogród z zabawnymi strachami na wróble i dyniową wieżą. Ponadto miłośnicy pomarańczowych ozdób mogą wziąć udział w rozmaitych konkursach.
14 października 2023 r. w ursynowskim Ogrodzie Botanicznym PAN, padł rekord Polski w konkursie na największą dynię. Według pomiarów, warzywo waży aż 907 kg. To o 13,5 kg więcej od poprzedniej rekordzistki z 2022 r. W 2022 r. rekord należał do pana Grzegorza i pana Marcina, którzy podczas XIX Dolnośląskiego Festiwalu Dyni zaprezentowali warzywo o wadze 893,5 kg.
Dynia cena 2023
Należy pamiętać, że cenę dyni kształtuje wiele czynników - w tym jej rodzaj oraz miejsce zakupu. Sezon na dynie trwa od września do listopada. To najlepszy moment na zakup i korzystanie z cennych właściwości tych warzyw.
- Jesteśmy w czasie rozkwitu sezonu dyniowego. W zależności od odmiany dynie na Broniszach kosztują od 2 do 4 zł/kg. Za dynię piżmową trzeba zapłacić 4 zł/kg, hokkaido 3 zł/kg i 2-2,5 zł/kg wszystkie inne. Szczególnie poszukiwana jest dynia piżmowa - największe jest nią zainteresowanie - mówił Maciej Kmera, ekspert rynku w Broniszach w rozmowie z sadyogrody.pl.