Trwa ładowanie...

Polska gospodarka będzie rosła w siłę

Polska gospodarka zaskakuje zagranicznych ekspertów. Analitycy z takich instytucji jak Fitch, EY i Oxford Economics podnieśli prognozy dla naszego kraju na 2014 r. Wszyscy zgodnie mówią, że obecny rok powinien być dla nas lepszy niż poprzednie. Takie prognozy mają silne podstawy.

Share
Polska gospodarka będzie rosła w siłę
Źródło: Fotolia, Fot: great photos
d201tow

Fitch mówi o wzroście na poziomie 3 proc., chociaż jeszcze w grudniu agencja mówiła o 2,4 proc. Z prezentacji tej organizacji wynika, że w tym roku agencja spodziewa się nadwyżki finansów publicznych 4,5 proc. PKB, a w przyszłym roku deficytu 2,9 proc. PKB.

W sierpniu 2013 r. Fitch obniżył perspektywę ratingu Polski z pozytywnej na stabilną. W tym samym czasie agencja potwierdziła ratingi Polski na poziomie "A minus" dla walut zagranicznych i "A" dla waluty krajowej.

d201tow

Z kolei eksperci EY i Oxford Economics podnieśli prognozę wzrostu PKB Polski w 2014 roku do 2,8 proc. z 2,4 proc. z poprzedniej edycji "Prognoz dla rynków szybkiego wzrostu" ("Rapid Growth Markets Forecast"). Zdaniem głównego ekonomisty EY, Marka Rozkruta, te prognozy są bardzo ostrożne, wzrost w bieżącym roku może nawet przekroczyć 3 proc.

- Ostatnie dane pokazują, że realny wzrost PKB w IV kw. 2013 r. mógł wynieść ok. 2,8 proc. r/r. To wyraźne przyspieszenie. Co istotne, bardzo korzystna jest struktura obserwowanego ożywienia. Szacuję, że popyt krajowy, który jeszcze w I połowie 2013 r. spadał, w IV kw. ub. r. odnotował wzrost prawdopodobnie powyżej 1 proc. r/r. Po początkowej fazie ożywienia, wynikającej głównie z bardzo dobrych wyników w handlu zagranicznym, nastąpiła wreszcie wyraźna poprawa konsumpcji krajowej, która niewątpliwie wzmacnia podstawy wzrostu w polskiej gospodarce. Równocześnie cały czas dynamicznie rośnie eksport, a ostatnie osłabienie kursu złotego i przyspieszenie w gospodarce niemieckiej tylko pomagają naszym producentom – mówi Marek Rozkrut, główny ekonomista EY.

Zdaniem analityków instytutu Oxford Economics i firmy doradczej EY, w kolejnych miesiącach PKB będzie dalej przyspieszać. Sprzyjać temu będą m. in. niskie stopy procentowe, które mogą być utrzymywane na obecnym poziomie ze względu na wolne moce wytwórcze, ograniczające presję inflacyjną.

Rozkrut podkreśla, że uwzględniając najnowsze dane, w tym także informacje na temat popytu wewnętrznego, wzrost PKB w 2014 r. może przekroczyć 3 proc. -W 2015 r. należy oczekiwać dalszego przyspieszenia polskiej gospodarki – dodaje Marek Rozkrut.

(fot. EY)
Źródło: (fot. EY)
d201tow

Podziel się opinią

Share
d201tow
d201tow