Trwa ładowanie...

Na liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że we wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy preparat Zolgensma, przeznaczony do leczenia SMA. - Polska jest wśród najbardziej zaawansowanych krajów na świecie, jeżeli chodzi o kompleksowe rozwiązanie dla pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni - powiedział szef resortu.

Wrześniowa lista refundacji wprowadza Zolgensmę, który pomoże w leczeniu SMA Wrześniowa lista refundacji wprowadza Zolgensmę, który pomoże w leczeniu SMA Źródło: GETTY, fot: Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto, NurPhoto
d33wnlo
d33wnlo

SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, to rzadka choroba genetyczna, która doprowadza do obumierania neuronów w rdzeniu kręgowym, odpowiadających za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak przepływu impulsów nerwowych powoduje porażenie mięśni szkieletowych, które z czasem słabną i zanikają, co skutkuje początkowo częściowym, a następnie całkowitym paraliżem.

Choroba może zaatakować w każdym wieku, jednak pierwsze symptomu pojawiają się w niemowlęctwie lub wczesnym dzieciństwie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowa metoda podawania leków. Rewolucyjna technologia opracowana przez polską firmę

Polska jest wśród najbardziej zaawansowanych krajów na świecie

Adam Niedzielski na konferencji prasowej nie tylko zapowiedział refundacje leku na SMA, ale także poinformował, że Polska jest jednym z najlepiej przygotowanych krajów, jeśli chodzi o kompleksową opiekę z chorobą.

d33wnlo

-To jest ten dzień, od kiedy możemy powiedzieć, że Polska znajduje się wśród najbardziej zaawansowanych krajów na świecie jeżeli chodzi o kompleksowe rozwiązanie dla pacjentów z SMA, czyli mamy badania przesiewowe, mamy wszystkie leki, które są dostępne na rynku w refundacji i mamy to dzięki z jednej strony nowym możliwościom finansowym związanym z utworzonym przez pana prezydenta Funduszem Medycznym, ale mamy to też dzięki bardzo trudnym i długim negocjacjom - powiedział szef resortu.

Zaznaczył także, że "w ramach kompleksowego programu walki z SMA wprowadzamy też lek, który będzie dopełniał leczenie nusinersenem, który ze względu na trudność podawania czasami wymaga przejścia na inną formę podania, bo to jest lek podawany w tradycyjny sposób, a nie tak jak nusinersen w postaci iniekcji" - dodał.

Refundowany lek będzie przeznaczony dla dzieci w wieku do sześciu miesięcy.

d33wnlo

Lista leków refundowanych stale aktualizowana

Lista leków refundowanych jest stale aktualizowana o nowe pozycje. Ostatnia istotna zmiana miała miejsc w lipcu, o czym informowaliśmy dwa miesiące temu. Wtedy też do rządowego dofinansowania dołączyły medykamenty, które są pomocne w leczeniu migreny oraz idiopatycznej wieloogniskowej choroby Castlemana.

Jednak działania resortu nie poprawiły sytuacji finansowej aptek. Money.pl informował o liście sporządzonym przez Krajowy Rejestr Długów. Można z niej dowiedzieć się, że zadłużenie placówek wynosi 82,8 mln zł. Szacuje się, że co piąta apteka ma problem z wywiązywaniem się ze zobowiązań finansowym w terminie.

"Pandemia, wbrew pozorom, nie pomogła branży. Początkowo konsumenci robili zapasy leków i środków medycznych w obawie przed ich brakami, co mocno napędziło sprzedaż, ale później rynek się nasycił" - podsumował prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33wnlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33wnlo