Polska misja gospodarcza w Kanadzie
Sektor budowlany i spożywczy oraz wzmocnienie relacji gospodarczych - to tematy rozmów polskiej misji gospodarczej w Kanadzie. "Ministerstwo Gospodarki uznało Kanadę za rynek priorytetowy" - przekonywała wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska na forum budowlanym w Toronto.
05.12.2014 16:15
W misji biorą udział polscy przedsiębiorcy z sektorów budowlanego, spożywczego i energetycznego. "Liczymy na znaczące wzmocnienie relacji gospodarczych między Polską i Kanadą. Żeby tak się stało, biznes i rząd muszą działać wspólnie. Dlatego MSZ mocno angażuje się w promocję polskiego biznesu i przedsiębiorców za granicą" - podkreśliła wiceminister Katarzyna Kacperczyk, która również uczestniczy w misji.
Pierwszego dnia misji przedsiębiorcy z branży spożywczej wraz z Kacperczyk i Piątkowską odwiedzili zakłady Omega Food Importers - największego importera żywności z Polski. Delegacja wizytowała również supermarket Starsky, oferujący polskie produkty, do którego w piątek trafiła pierwsza partia polskich jabłek. Przedstawiciele polskiej misji spotkali się też z przedstawicielkami kanadyjskiego świata polityki, kultury i biznesu oraz Polonią. W trakcie rozmów wiceszefowa polskiej dyplomacji nawiązała do niedawno zakończonych negocjacji dotyczących Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej (CETA) pomiędzy UE i Kanadą.
"Mamy nadzieję, że umowa zostanie ratyfikowana jak najszybciej, co stworzy dodatkowe możliwości rozwijania polsko-kanadyjskich relacji gospodarczych" - powiedziała. Wizyta w Toronto była także okazją do spotkania z nową burmistrz Mississaugi, Bonnie Crombie. Podczas misji polskie firmy budowlane wzięły udział w Budowlanym Forum Gospodarczym Polska-Kanada, odbywającym się w ramach targów Construct Canada.
"Kanadyjczycy mają duże doświadczenie w prowadzeniu biznesu w Polsce. Tacy giganci jak Pratt&Whitney czy Goodrich Aerospace przyczynili się do sukcesu Doliny Lotniczej, klastra w południowo-wschodniej Polsce skupiającego firmy z sektora lotniczego i kosmicznego, sukcesu polsko-kanadyjskiej współpracy gospodarczej" - powiedziała Piątkowska.
Piątek, ostatni dzień wizyty poświęcony jest głównie sektorowi spożywczemu i energetycznemu. Uczestnicy misji wezmą udział m.in. w Forum Gospodarczym Polska-Kanada z udziałem spółek z branży rolno-spożywczej. Tego dnia odbędą się również spotkania z przedstawicielami administracji kanadyjskiej w Ottawie.
W roku ubiegłym eksport Polski do Kanady wzrósł o 7 proc., do kwoty ponad 1 mld dol., import zaś obniżył się o 24 proc. co przełożyło się na zwiększenie nadwyżki w obrotach z Kanadą o prawie 100 mln dol., do kwoty 611 mln dol.
Według danych NBP, poziom kanadyjskich inwestycji bezpośrednich w Polsce osiągnął ponad 600 mln euro. Do najważniejszych inwestorów kanadyjskich w Polsce należą firmy takie jak: Caisse de Depot et Placement du Quebec (CDP), Pratt&Whitney Canada (P&W-C), Bombardier Transportation, McCain International, Royal Group Technologies, Wentworth Technologies, Goodrich Aerospace Canada, Nortel Networks, Magna International, Shoppers Drug Mart, Alcan.
Największym inwestorem polskim na terenie Kanady jest KGHM Polska Miedź SA, która w marcu 2012 roku nabyła 100 proc. udziałów w kanadyjskiej spółce wydobywczej Quadra FNX, za ponad 9 mld dol. Była to największa tego typu transakcja w historii polskich przedsiębiorstw.
Kolejnym znaczącym polskim inwestorem na rynku kanadyjskim jest firma Orlen, która w 2013 r. za kwotę prawie 800 mln dol. nabyła kanadyjską firmę TRIOIL.