Trwa ładowanie...
d3al7nk

Polska musi zawalczyć o dobrą formułę współpracy z nowym nadzorem bankowym - Huebner

12.09. Strasburg (PAP) - Wspólny nadzór bankowy EBC, choć mogą z nim współpracować kraje spoza euro, będzie praktycznie unią strefy euro - oceniła Danuta Huebner. Polska musi...

d3al7nk
d3al7nk

12.09. Strasburg (PAP) - Wspólny nadzór bankowy EBC, choć mogą z nim współpracować kraje spoza euro, będzie praktycznie unią strefy euro - oceniła Danuta Huebner. Polska musi zawalczyć o dobrą formułę współpracy z nowym nadzorem, opcją jest wzmocniona współpraca krajów UE - dodała.

Komisja Europejska przyjęła w środę propozycję wspólnego nadzoru bankowego dla strefy euro, w którym kluczową rolę będzie odgrywał Europejski Bank Centralny (EBC). Do wspólnego nadzoru na zasadzie "bliskiej współpracy" będą mogły też przystąpić kraje spoza strefy euro. Jednak jak zaznaczyła KE w swoim komunikacie, "kraje spoza strefy euro nie mogą w pełni być częścią wspólnego mechanizmu nadzoru", bo EBC nie ma wystarczających kompetencji poza strefą euro.

Przewodnicząca komisji ds. rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego, była komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner pozytywnie oceniła przyjęcie przez KE propozycji wspólnego nadzoru.

"To jest jedyna szansa dla Unii Europejskiej, żeby przerwać to błędne koło zależności między kryzysem bankowym i zadłużeniem budżetów państw, które ratują banki" - powiedziała dziennikarzom w Parlamencie Europejskim.

d3al7nk

Wspólny nadzór jest warunkiem bezpośredniego dokapitalizowania banków przez fundusz ratunkowy strefy euro, bez obciążania rządowych długów.

Huebner wyliczyła zagrożenia wynikające ze wspólnego nadzoru strefy euro dla Polski: przesunięcie zaufania rynków finansowych na strefę euro, a dla całej UE - fragmentaryzację rynku wewnętrznego.

"Największe ryzyko dla nas wiąże się z tym, że podstawa prawna, na której oparto unię bankową, sprawia, że jest to unia, która obejmuje nadzór bankowy wyłącznie dla banków, które mają licencję wydaną w krajach strefy euro, czyli praktycznie jest to unia strefy euro" - oceniła.

Dodała, że choć w propozycji KE są rozwiązania pozwalające - pod pewnymi warunkami - na dołączenie krajów spoza euro do wspólnego nadzoru, to Polska będzie "poza głównym rynkiem bankowym w UE, który będzie miał parasol ochronny EBC".

d3al7nk

Podkreśliła, że Polska musi na forum UE "doprowadzić do takiego sformułowania warunków dla państw, które mogą zgłaszać swój udział w unii bankowej, żeby unia ta nie miała negatywnego oddziaływania na naszą sytuację na europejskich rynkach finansowych". Jej zdaniem KE powinna zastanowić się nad zmianą podstawy prawnej wspólnego nadzoru.

"Jedyną możliwością, która uwzględniłaby kraje spoza strefy euro na zasadzie dobrowolnego udziału, byłoby przyjęcie zasady wzmocnionej współpracy w tym zakresie" - powiedziała Huebner w rozmowie z PAP.

Przyznała jednocześnie, że wzmocniona współpraca mogłaby być mniej przekonująca dla rynków. Dodała, że wybór formuły współpracy nowego nadzoru z krajami spoza strefy euro "musi być jednomyślną decyzją 27 państw członkowskich".

d3al7nk

"Istnieje więc szansa wypracowanie relatywnie dobrego dla nas rozwiązania" - zaznaczyła.

Wzmocniona współpraca to formuła przewidziana w traktacie UE, która umożliwia grupie co najmniej 9 państw zacieśnienie integracji i współpracy w kwestiach, w których nie ma zgody całej UE.

Przewodniczący KE Jose Barroso uspokajał w środę w Parlamencie Europejskim, że wspólny nadzór bankowy EBC w strefie euro nie będzie dyskryminował krajów spoza strefy euro. Propozycja KE nie ma na celu budowania murów na jednolitym rynku - zapewniał.

Ze Strasburga Julita Żylińska (PAP)

jzi/ kot/ ana/

d3al7nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al7nk