Trwa ładowanie...
inwestycje
02-04-2009 14:29

Polska najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla inwestycji

Polska jest najbardziej atrakcyjną
lokalizacją dla inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej -
wynika z ankiety koniunkturalnej przeprowadzonej przez Polsko-
Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.

Polska najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla inwestycjiŹródło: Jupiterimages
d1663p3
d1663p3

"Ankietowani przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową przedstawiciele firm z różnych branż stwierdzili, że Polska jest najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla inwestycji w regionie" - napisano w raporcie PNIPH, ogłoszonym na czwartkowej konferencji w PAIiIZ.

Polska zdobyła w badaniu 4,7 pkt na 6 możliwych i znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu najatrakcyjniejszych lokalizacji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ubiegłoroczni liderzy - Czechy i Słowacja - też poprawili swoje wyniki, ale z jednakowymi ocenami 4,3 pkt zajęli drugie i trzecie miejsce.

Jako zalety Polski wymieniane są wysokie kwalifikacje pracowników, poziom ich zaangażowania w pracę oraz wydajność. Przedsiębiorcy wskazują również na przynależność Polski do UE jako dużą zaletę.

Zdaniem ankietowanych podstawowe wady Polski to: niestabilność przepisów prawnych, niska sprawność administracji oraz kiepska infrastruktura.

d1663p3

Obecną sytuację gospodarczą Polski przedsiębiorcy postrzegają niekorzystnie. Tylko 9 proc. ankietowanych (ośmiokrotnie mniej niż przed rokiem) uważa, że jest ona dobra. 67 proc. respondentów nie liczy na jej poprawę w tym roku.

Ponad połowa przewiduje też spadek koniunktury w swojej branży, jedna trzecia liczy się z pogorszeniem sytuacji swojej firmy. 53 proc. respondentów przewiduje redukcję wydatków na inwestycje, a 38 proc. zmniejszenie zatrudnienia.

Nadal zdecydowana większość przedsiębiorstw (87 proc.) chce jak najszybszego wstąpienia do strefy euro, a tylko 4 proc. jest temu przeciwna. Jako najlepszą datę przystąpienia do strefy euro przedsiębiorcy wskazują rok 2013 (przed rokiem był to 2012 r.).

Ankieta Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej została przeprowadzona w dniach 16 - 27 lutego 2009 r. Wzięło w niej udział 163 przedstawicieli firm działających w Polsce, w tym 73 z sektora usług, 39 firm produkcyjnych, 18 z sektora budownictwa, 10 energetycznych i 18 z innych branż. (PAP)

d1663p3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1663p3