Trwa ładowanie...

"Polska nie zdała egzaminu na bycie liderem regionu"

Polska nie wykorzystała okazji, by zostać liderem regionu - napisał litewski tygodnik "Veidas", powracając do niedawnych obchodów w Gdańsku 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Share
"Polska nie zdała egzaminu na bycie liderem regionu"
Źródło: AFP, Fot: WOJTEK RADWANSKI
di2t469

Autor komentarza Audrius Bacziulis odnotowuje, że obchody te były dla elit dyplomatycznych i politycznych Warszawy egzaminem z tego, czy Polska jest rzeczywistym liderem regionu, mającym moralne i polityczne prawo mówić w imieniu wszystkich sąsiadów, którzy ucierpieli w rezultacie paktu Ribbentrop-Mołotow, czy też jest jedynie jednym z wielu państw Europy Środkowej, dla których liczą się tylko ich własne interesy.

- Tego egzaminu Warszawa nie zdała - uważa Bacziulis.

di2t469

"Słuchając przemówień szefów rządów Rosji i Niemiec, a także przywódców Polski, nie znając historii, można było odnieść wrażenie, że pakt Ribbentrop-Mołotow dotyczył tylko tych trzech państw, a tragedia Litwy, Łotwy, Estonii, znacznej części narodu białoruskiego, ukraińskiego, mołdawskiego pozostała na marginesie historii" - czytamy.

Zdaniem Bacziulisa jeżeli Polska, będąc największym państwem w regionie, pretenduje do tytułu lidera, nie powinna zapominać, że bycie liderem ma swoją cenę.

"Nieduże sąsiednie państwa będą widziały w Polsce przedstawiciela swych interesów tylko w tym wypadku, jeżeli Polska, rozstrzygając swoje problemy, nie zapomni również o ich interesach" - czytamy w tygodniku "Veidas".

Aleksandra Akińczo

di2t469

Podziel się opinią

Share
di2t469
di2t469