Polska odpowie do końca stycznia na list KE - Rostowski (aktl.)
...
20.01.2011 | aktual.: 20.01.2011 15:38
dochodzi wypowiedź urzędnika MF #
20.01. Warszawa (PAP) - Polska odpowie do końca stycznia na pismo Komisji Europejskiej w sprawie reform fiskalnych - powiedział dziennikarzom w Sejmie szef resortu finansów Jacek Rostowski.
"Potwierdzam, że kilka dni temu otrzymaliśmy list od komisarza Rehna. Odpowiemy na ten list do końca miesiaca. Podejrzewam, że podobny list otrzyma wiele krajów UE" - powiedział Rostowski.
W liście komisarza ds. budżetowych UE Olli Rehna do polskiego ministra finansów Komisja Europejska oczekuje, że polski rząd do końca stycznia przedstawi zapowiedzi reform strukturalnych, które pozwolą na ograniczenie w przyszłym roku deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB.
Jeśli to nie nastąpi, Komisja wystąpi do Rady UE o wszczęcie procedury, która może doprowadzić do nałożenia sankcji finansowych na nasz kraj.
Zdaniem Brukseli zmiany w OFE nie wystarczą, by do 2012 roku obniżyć deficyt polskich finansów publicznych tak, aby był zgodny z unijnymi normami.
"List, który komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn wysłał do ministra finansów jest standardowym dokumentem. Komisarz Rehn chce wyjaśnień odnośnie prognozy deficytu jaki został przedstawiony w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) i notyfikacji fiskalnej z października 2010 roku oraz jak rozbieżność między tymi liczbami wpłynie na planowaną przez Polskę ścieżkę obniżenia deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB" - powiedział PAP urzędnik Ministerstwa Finansów pragnący zachować anonimowość.
"Oczywiście żadne sankcje ze strony KE nam nie grożą. Nasza ścieżka ograniczenia deficytu także się nie zmienia. Pod koniec stycznia KE dostanie odpowiedź na list" - dodał.
W APK przesłanym do KE w lutym 2010 roku resort finansów prognozował, że deficyt sektora wyniesie 6,9 proc. w 2010, jednak w jesiennej notyfikacji fiskalnej prognozował już, że będzie to 7,9 proc. PKB.
Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli MF wskazują, że deficyt za ubiegły rok na poziomie 7,9 proc. PKB jest nadal aktualny, a ostateczne dane o nim pojawią się najwcześniej w połowie lutego bieżącego roku.
Rząd zakłada także, że deficyt sektora zostanie obniżony poniżej 3 proc. PKB najpóźniej w 2013 roku, chociaż nie wyklucza, że uda się to już w 2012 roku. (PAP)
bg/ map/ pam/