Polska podpisała umowę podatkową z Finlandią
Polska i Finlandia zawarły porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Porozumienie zawiera także klauzule, pozwalające zapobiegać uchylaniu się od płacenia podatku dochodowego.
Porozumienie dotyczy unikania podwójnego opodatkowania, ale zawiera także klauzule, pozwalające zapobiegać uchylaniu się od płacenia podatku dochodowego.
Umowę podpisali ministrowie spraw zagranicznych Polski i Finlandi Radosław Sikorski i Alexander Stubb. Zastąpi ona dokument z 1977 roku umowę o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Podpisana przez szefów MSZ konwencja reguluje kwestie podatków od dochodu osób fizycznych, w zależności od miejsca stałego zamieszkania lub stałego przebywania w kraju, w którym podatnik osiąga dochody. Polska i Finlandia uregulowały także współczesne problemy dotyczące opodatkowania zysków z przedsiębiorstw działających na przykład w obu krajach. Konwencja reguluje także kwestie opodatkowania rent i emerytur, które są opodatkowane w tym kraju, w którym są wypłacane.
Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej problem podwójnego opodatkowania dochodów dotyczy coraz większej liczby Polaków. Z wieloma krajami jednak mamy zawarte umowy regulujące w różny sposób kwestie unikania podwójnego opodatkowania. Od kilku lat ministerstwo finansów i polski rząd stara się ujednolicić system umów podatkowy tak, aby uniknąć niejednolitego traktowania dochodów uzyskiwanych w różnych państwach.
Umowa z Finlandią ma na celu dostosowanie sytuacji prawnej do obecnych warunków społecznych politycznych i gospodarczych w relacjach miedzy obu krajami.
Polskie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są przygotowywane na podstawie Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.