Trwa ładowanie...
d46xu5i

Polska podpisała umowę podatkową z Finlandią

Polska i Finlandia zawarły porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Porozumienie zawiera także klauzule, pozwalające zapobiegać uchylaniu się od płacenia podatku dochodowego.
Share
Polska podpisała umowę podatkową z Finlandią
Źródło: Jupiterimages
d46xu5i

Porozumienie dotyczy unikania podwójnego opodatkowania, ale zawiera także klauzule, pozwalające zapobiegać uchylaniu się od płacenia podatku dochodowego.

Umowę podpisali ministrowie spraw zagranicznych Polski i Finlandi Radosław Sikorski i Alexander Stubb. Zastąpi ona dokument z 1977 roku umowę o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Podpisana przez szefów MSZ konwencja reguluje kwestie podatków od dochodu osób fizycznych, w zależności od miejsca stałego zamieszkania lub stałego przebywania w kraju, w którym podatnik osiąga dochody. Polska i Finlandia uregulowały także współczesne problemy dotyczące opodatkowania zysków z przedsiębiorstw działających na przykład w obu krajach. Konwencja reguluje także kwestie opodatkowania rent i emerytur, które są opodatkowane w tym kraju, w którym są wypłacane.

d46xu5i

Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej problem podwójnego opodatkowania dochodów dotyczy coraz większej liczby Polaków. Z wieloma krajami jednak mamy zawarte umowy regulujące w różny sposób kwestie unikania podwójnego opodatkowania. Od kilku lat ministerstwo finansów i polski rząd stara się ujednolicić system umów podatkowy tak, aby uniknąć niejednolitego traktowania dochodów uzyskiwanych w różnych państwach.

Umowa z Finlandią ma na celu dostosowanie sytuacji prawnej do obecnych warunków społecznych politycznych i gospodarczych w relacjach miedzy obu krajami.

Polskie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są przygotowywane na podstawie Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

d46xu5i

Podziel się opinią

Share
d46xu5i
d46xu5i