Trwa ładowanie...

Polska straci kontrolę nad polskim niebem?

Aż 20 proc. kontroli nad polskim niebem ma wkrótce przejść w ręce Litwinów. Umowa polsko-litewska w tej sprawie czeka na ratyfikację w Sejmie. Ministerstwo zaprzecza - pisze portal RMF24.

Polska straci kontrolę nad polskim niebem?Źródło: Jupiterimages
d1ti4r3
d1ti4r3

Obecna sytuacja wygląda następująco - samolot wlatuje nad Polskę i podczas pobytu w polskiej strefie obsługiwany jest przez polskich kontrolerów. Po ratyfikacji umowy Litwa przejmowałaby kontrolę nad takimi samolotami już na wysokości Łodzi. Wówczas to nie my, a Litwini pobieraliby opłaty za przelot nad tą częścią polskiego terytorium.

Polskie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zaprzecza i twierdzi, że nie ma jakichkolwiek wiążących ustaleń dotyczących przekazania kontroli nad częścią polskiego nieba Litwinom. Tymczasem z zapisów polsko-litewskiej umowy o transgranicznej strefie w przestrzeni powietrznej wynika właśnie, że Polska odda Litwie kontrolę nad 1/5 naszej przestrzeni powietrznej.

Polskie lotnicze związki zawodowe skierowały do Donalda Tuska pismo w tej sprawie. Zarzucają w nim ministrowi Nowakowi, że jest "albo niedoinformowany, albo oszukiwany".

Jak pisze RMF24, za podpisanie kontrowersyjnej umowy odpowiada wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz.

d1ti4r3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ti4r3