Trwa ładowanie...

Polska szkoła jest droga i słabi nauczyciele

Polska szkoła jest droga, a nasi nauczyciele są jednymi z najmniej efektywnych na świecie - wynika z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju, który omawia "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska szkoła jest droga i słabi nauczycieleŹródło: Jupiterimages
d4n4j17
d4n4j17

Z dokumentu wynika, że w Polsce na oświatę wydaje się rocznie ok. 40 mln zł, czyli blisko 6% naszego PKB. Mniej więcej tyle procent z budżetu przeznaczają również Niemcy, W. Brytania czy Francja. Natomiast Grecja, Irlandia, Hiszpania i Czechy - mniej.Tymczasem w polskich szkołach jest bieda.

Winą za ten stan rzeczy eksperci opracowujący raport obarczają nauczycieli, których jest za dużo i za mało pracują. Jeden ze współautorów raportu Wiktor Wojciechowski wyliczył, że na jednego nauczyciela w szkole podstawowej przypada dziś zaledwie 10 uczniów, podczas gdy w średnia w krajach OECD wynosi ponad 16. Co roku liczba uczniów maleje, a nauczycieli prawie się nie zmienia. Jego zdaniem, aby zbliżyć polską oświatę do średniej należałoby zwolnić 100 tys. nauczycieli, a także zamknąć część zbyt drogich szkół.

Ponadto z raportu wynika, że w Polsce nauczyciele nie przepracowują się. Średnio pracują oni 513 godzin rocznie, podczas gdy w krajach OECD 786 godzin, czyli o 40 proc. więcej.

d4n4j17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n4j17