Polska udzieliła Mołdawii pożyczkę na wsparcie budżetowe

W obecności premiera Donalda Tuska i szefa rządu Mołdawii Vlada Filata, w czwartek w Warszawie została podpisana umowa o udzieleniu przez Polskę pożyczki w kwocie 15 milionów dolarów na wsparcie budżetowe Mołdawii.

Polska udzieliła Mołdawii pożyczkę na wsparcie budżetowe
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Pożyczka ma zostać przeznaczona na sfinansowanie programu stabilizacji ekonomicznej Mołdawii. Uchwałę w sprawie pożyczki przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Kancelaria premiera poinformowała, że bieżąca sytuacja gospodarcza i finansowa Mołdawii jest bardzo trudna i przy braku finansowania zagranicznego może się dalej pogorszyć.

KPRM podkreśla, że opracowany przez władze Mołdawii średniookresowy program naprawy, którego głównymi celami są m.in. zahamowanie i odwrócenie procesu narastania strukturalnego deficytu fiskalnego, kontrolowanie inflacji i odbudowa rezerw walutowych, został dobrze oceniony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Kancelaria Premiera wskazuje ponadto, że osiągnięcie przez Mołdawię stabilizacji ekonomicznej może przyczynić się do ożywienia eksportu polskich towarów na rynek tego regionu.

Tusk na wspólnej z premierem Mołdawii konferencji prasowej, wyraził zadowolenie z podpisania umowy w sprawie pożyczki. Filat wyraził wdzięczność dla Polski za podpisanie umowy - jak ocenił - ważnej formy wsparcia dla Mołdawii. - To bardzo silny zastrzyk optymizmu, silny akcent dobrej woli i faktyczne wsparcie ze strony naszego szczerego przyjaciela, jakim jest Polska - podkreślił.

Tusk powiedział, że rozmawiał z szefem rządu Mołdawii m.in. o europejskich aspiracjach tego kraju oraz współpracy obu państw w ramach polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.

- Bardzo dużo satysfakcji daje mi fakt, że rozumiemy się w ocenie sytuacji międzynarodowej, regionalnej, rozumiemy się tak, jak rozumieją się przyjaciele - powiedział Tusk. Jak dodał, w Polsce i UE wszyscy wysoko oceniają osobiste wysiłki premiera Mołdawii i jego rządu w reformowaniu kraju i pracy na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej - w kierunku proeuropejskich zmian.

Szef polskiego rządu ocenił, że rząd mołdawski podjął się ogromnego wyzwania. - Dostrzegamy nadzwyczajną konsekwencję, odwagę i wyobraźnię w działaniach pańskiego rządu (...) proszę przyjąć najwyższe wyrazy uznania za to, co do tej pory zrobiliście - zwrócił się Tusk do premiera Mołdawii. Zapewnił, że Mołdawia zawsze może liczyć na serdeczność Polaków i pomoc polskiego rządu.

Premier Mołdawii powiedział, że Polska zawsze była szczerym partnerem jego kraju, państwem które zawsze wspierało Mołdawię w tym, aby stała się europejskim państwem prawa. Podziękował Polsce za poparcia dla proeuropejskich aspiracji Mołdawii. Zadeklarował też poparcie dla polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.

Tusk wyraził nadzieję że współpraca obu krajów w najbliższym czasie będzie "niezwykle intensywna". Zadeklarował też wszelką pomoc dla Mołdawii - jeśli chodzi o sposoby wychodzenia z kryzysu gospodarczego.

W czasie wizyty w Polsce premier Filat wygłosi wykład w Fundacji im. Stefana Batorego, złoży także wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Planowane jest także spotkanie z prezydentem, marszałkiem Senatu, wicemarszałkiem Sejmu oraz posłami z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)