Trwa ładowanie...
d2rsbkv

Polska w lutym wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp proc. - MF

03.04. Warszawa (PAP) - Polska w lutym wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika z kwietniowego wydania "Monitora konwergencji nominalnej",...

d2rsbkv
d2rsbkv

03.04. Warszawa (PAP) - Polska w lutym wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika z kwietniowego wydania "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

"W lutym 2014 r. Polska wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 0,7 proc. i było niższe o 0,6 pkt. proc. od wartości referencyjnej (1,3 proc.)" - napisano w komunikacie.

MF informuje, że wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach, wśród których znalazły się Łotwa, Bułgaria i Cypr. Zgodnie z treścią Raportów o konwergencji 2013 przygotowanych przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny, z grupy referencyjnej została wykluczona Grecja, jako państwo, którego dynamika cen istotnie różni się od dynamiki cen w strefie euro.

"Zimowe prognozy Komisji Europejskiej implikują, że inflacja w Polsce nie przekroczy wartości referencyjnej przynajmniej do 3. kwartału 2015 r." - zaznaczono w raporcie.

d2rsbkv

W lutym 2014 r. Polska wypełniała również kryterium stóp procentowych.

"Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 4,1 proc., a tym samym ukształtowała się o 1,4 pkt. proc. poniżej wartości referencyjnej, która wyniosła 5,5 proc." - napisano w raporcie MF.

"Wahania wartości referencyjnej w ostatnich miesiącach są przede wszystkim skutkiem zmian grupy referencyjnej. Podstawą do obliczenia wartości referencyjnej były tym razem dane z 2 państw UE o najbardziej stabilnych cenach, tj. Łotwy i Bułgarii" - dodano.

Zgodnie z wnioskami z Raportów o konwergencji 2013, w przypadku kryterium stóp procentowych z analizy został wyłączony Cypr, jako państwo, które nie finansuje zadłużenia sektora publicznego poprzez emisję instrumentów dłużnych na rynkach finansowych.

Kryterium fiskalne pozostaje niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II. (PAP)

fdu/ osz/

d2rsbkv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rsbkv