Trwa ładowanie...
d2ksh81

Polska w styczniu wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp proc. - MF

13.03. Warszawa (PAP) - Polska w styczniu wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika z marcowego wydania "Monitora konwergencji nominalnej",...

d2ksh81
d2ksh81

13.03. Warszawa (PAP) - Polska w styczniu wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika z marcowego wydania "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

"W styczniu 2014 r. Polska wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 0,7 proc. i było niższe o 1,2 pkt. proc. od wartości referencyjnej (1,9 proc.). Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach, wśród których ponownie znalazły się Łotwa, Bułgaria i Cypr. Zgodnie z treścią Raportów o konwergencji 2013 przygotowanych przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny, z grupy referencyjnej została wykluczona Grecja, jako państwo, którego dynamika cen istotnie różni się od dynamiki cen w strefie euro" - napisano w raporcie MF.

Z raportu wynika, że w styczniu 2014 r. Polska wypełniała także kryterium stóp procentowych.

"Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy nie uległa zmianie w porównaniu z grudniem 2013 r. (4,0 proc.), a tym samym ukształtowała się o 1,4 pkt. proc. poniżej wartości referencyjnej, która wyniosła 5,4 proc. Podstawą do obliczenia wartości referencyjnej były tym razem dane z 2 państw UE o najbardziej stabilnych cenach, tj. Łotwy i Bułgarii. Zgodnie z wnioskami z Raportów o konwergencji 2013, w przypadku kryterium stóp procentowych z analizy został wyłączony Cypr, jako państwo, które nie finansuje zadłużenia sektora publicznego poprzez emisję instrumentów dłużnych na rynkach finansowych" - napisano.

Kryterium fiskalne pozostaje niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM2.(PAP)

jba/ ana/

d2ksh81
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ksh81